Orientační nabídka


 

Sloučení Speciální ZŠ Děčín I. a Speciální ZŠ Děčín IX

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Andreu Angerman, MfD (Andrea.Angermannova@mfdnes.cz)
 

 
 

Odpověď pro Andreu Angerman, MfD (Andrea.Angermannova@mfdnes.cz) ze dne 7. 6. 2007

 

Dotaz (v původním znění):

hezký den,

posílám pár dotazů ke sloučení  Speciální ZŠ Děčín I. a Speciální ZŠ Děčín IX.

1. Kdy bylo o sloučení škol rozhodnuto a kdy k němu má dojít?

2. Proč se mají školy slučovat?

3. Proč vyhrál projekt školy Děčín IX?

4. Na školu Děčín IX chodí nyní méně dětí, je hůře dostupná. Je pravda, že aby školy mohly být sem sloučeny musí se za 15 milionů korun rekonstruovat místní bývalá mateřská školka? Tyto peníze na modernizaci dá kraj?

5. Kolik se tedy ušetří peněz při sloučení škol pod Děčíně IX a kolik by se ušetřilo přejitím dětí na Děčín I.?

6. Podle vítězného projektu se mají prodat dvě budovy v lukrativní části Děčína? Jaký je předpokládaný zisk z jejich prodeje a jaká je jejich odhadní cena a ze kdy je odhad ceny, z kterého se vycházelo.

7. Je výhodné prodávat dvě budovy, které škole patří a za 15 milionů kupovat a rekonstruovat další?

8. Jaký bude postup při prodeji stávajících budov v centru Děčína?

9. Má již kraj zájemce o tyto budovy?

 

Odpověď:

1. Sloučení škol projednala Rada Ústeckého kraje dne 11. 4. 2007 a doporučila jej zastupitelstvu kraje ke schválení. Nejbližší jednání krajského zastupitelstva je 27. 6. 2007. Varianta předložená krajskému zastupitelstvu předpokládá sloučení k 1. 9. 2008.

 

2. Jde o krok realizovaný v rámci projektu sítě Páteřních škol. Projekt  předpokládá efektivnější využití společných prostor. Záměrem je, aby dle možnosti došlo k lepší naplněnosti budov nástupnické organizace a následnému uvolnění až tří ze šesti dosud využívaných budov do roku 2010. Součástí nástupnické organizace bude nově Speciální pedagogické centrum, které na Děčínsku dosud chybí. Projekt předpokládá k 1.9. 2008 zachování budov tak, aby dopravní dostupnost speciálního vzdělávání nebyla omezena.

 

3. Oba projekty byly všestranně posouzeny a to včetně přiložené SWOT analýzy, která je povinnou součástí projektu. Na základě tohoto posouzení byl krajskou radou doporučen k realizaci projekt Speciální základní školy, Děčín IX – Bynov.

 

4. Dvě základní školy pro děti se speciálními vzdělávacími potřebami v Děčíně zřizuje kraj, jedná se o zařízení s celkem 6 pracovišti po celém městě. Je tedy sporné tvrdit, že jedna či druhá škola jsou hůře či lépe dostupné. Ostatně, projekt je postaven tak, aby dostupnost byla pro žáky plně zachována. Projekt rekonstrukce mateřské školy na bezbariérový objekt vznikl ještě před návrhem na vytvoření páteřní školy a po sloučení škol bude toto pracoviště dostupné všem potřebným žákům nástupnické organizace. Předpokládána výše investice je do 15 mil. Kč.

 

5. K sloučení škol v rámci projektu sítě páteřních škol dochází především kvůli zefektivnění řízení dvou příspěvkových organizací kraje, působících v jednom městě pro společnou klientelu. Děti podle projektu od 1. 9. 2008 nebudou stěhovány. Všechny  budovy nástupnického subjektu se budou využívat dle vývoje počtu žáků a potřeb školy. K prodeji budov dojde, až to z hlediska organizace vzdělávání ve škole bude uskutečnitelné. Úspora není vyčíslena přesně, dochází k ní u sloučení obvykle v druhém roce existence nástupnické organizace, kdy už ředitel ví, kde a co lépe zorganizovat a to jak personálně, tak provozně.

 

6. Oba projekty, nikoli jen jeden z nich, obsahovaly návrh budoucího prodeje dvou budov. Projekty, jenž si byly podobné ve více bodech, uváděly i obdobné odhadní ceny budov, které se pohybovaly na úrovni 2 mil. Kč na jeden objekt.

 

7. Žádné budovy zatím prodávány nejsou (viz. č. 5) a pro toto vznikající školské zařízení ani není žádná budova kupována. Rekonstrukce prováděná v Bynově předcházela návrhu na sloučení škol a kraj ji, jako zřizovatel, financoval se stejným cílem, jako hradí desítky obdobných rekonstrukcí v jím zřizovaných školských zařízeních. Sleduje obnovu, zkvalitnění a modernizaci objektů, v nichž jsou vzdělávány děti.

 

8. + 9. Viz. č.5

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Lucie Jarolímková
Vytvořeno / změněno: 20.6.2007 / 20.6.2007 | Zveřejnit od-do: 20.6.2007-20.7.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém