V České republice stále vyrůstá mnoho dětí, které nemohou žít ve své biologické rodině, a které se, i díky malému množství aktivních pěstounů, v tom nejzranitelnějším věku, ve kterém potřebují individuální láskyplnou péči blízké osoby, ocitají v ústavních zařízeních. Cílem Ústeckého kraje je počet takto umístněných dětí co nejvíce snižovat. Tomu by měla pomoci i schválená novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, díky které od 1. 1. 2022 bude značně omezena možnost umísťování dětí do 3 let věku do ústavních zařízení. Potřeba pěstounské péče tak výrazně získává na větším významu. Počet podaných žádostí o dlouhodobou, ale i o přechodnou pěstounskou péči je však každoročně velmi nízký. Počet dětí nahlášených do evidence náhradní rodinné péče se přitom v našem kraji každoročně pohybuje okolo 200. Vzhledem k počtu dětí, kterým je vyhledávána pěstounská péče, je tak velký nedostatek pěstounů. Pro drtivou většinu z těchto dětí hledá krajský úřad dlouho
Zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v § 95 písm. d) ukládá krajům zpracovávat střednědobý plán rozvoje sociálních služeb na svém území. Při zpracování plánu mají kraje spolupracovat s obcemi, zástupci poskytovatelů a uživatelů sociálních služeb.
Zastupitelstvo Ústeckého kraje schválilo dne 22. února 2012 Střednědobý plán rozvoje sociálních služeb v Ústeckém kraji na období 2012 – 2013.
Tento dokument byl zpracován v rámci projektu Podpora plánování a transformace sociálních služeb v Ústeckém kraji podpořeného z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a ze státního rozpočtu České republiky.
Ústecký kraj zahájil 1. 2. 2013 realizaci projektu „Podpora integrace romské komunity v Ústeckém kraji 2“, který zajišťuje podporu sociálních služeb prevence – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a terénní programy.