Orientační nabídka

Soutěž Moje obec - můj domov

15. 12. 2021
Vyhodnocení soutěže Moje obec – můj domov

Letošní premiérová soutěž s názvem Moje obec – můj domov, která byla vyhlášena v rámci Programu obnovy venkova Ústeckého kraje, byla vyhodnocena. Vítězné obce se mohou těšit na finanční odměnu v rozmezí 20 – 100 tis. korun, které budou rozděleny dle pořadí na vítězném žebříčku.

Cílem této soutěže bylo ocenit a zviditelnit činnost obcí v Ústeckém kraji o velikosti do 2 000 obyvatel při řešení vzhledu obce (intravilánu) za období od 01/2020 do 10/2021. Ústecký kraj obdržel celkem 20 přihlášek, z nichž do hodnocení postoupilo 19. Z formálního hlediska do hodnocení nepostoupila pouze jedna obec, a to z důvodu nesplnění předepsaných podmínek soutěže.

Z žádostí, videí, prezentací a fotografií soutěžících obcí komise hodnotila podle schválených kritérií:

1. Množství realizovaných aktivit
  2. Počet zapojených obyvatel, spolků a podnikatelů
  3. Inovativnost přístupu
  4. Přenositelnost dobré praxe

Ve výsledném hodnocení byla obsazena všechna místa, z nichž na 1. – 4. pozici jsou odstupňovaní hlavní výherci a obce na 5. – 19. místě obdrží stejnou výši odměny.

Velemín, Koštice, Řehlovice, Dolní Podluží

Všem zúčastněným obcím patří poděkování za účast a blahopřání k ocenění.

Obec Lukavec, která byla nejlépe hodnocená Odbornou porotou soutěže, se přihlásila se souborem aktivit, které obsahovaly jak vytvoření nájemních sociálních bytů, tak vybudování nového obecního úřadu na tamějším zámku. Celkový vzhled byl vylepšen úpravou návsi, novými chodníky, veřejným osvětlením, zavlažovacím systémem, parkovacími místy pro zaměstnance úřadu i nájemníky bytů, fontánou, květinovými záhony a instalací laviček. Následně byla lokalita doplněna o odpočinkovou zónu s venkovním fitness parkem a sadové úpravy. Do obnovy veřejného prostoru a doplňkových aktivit byly zapojeny místní spolky včetně hasičů, dobrovolníci, zastupitelé, sportovci i běžní občané s rodinami. Součástí aktivit byly rovněž moderní technologie v oblasti médií a dopravy.