Orientační nabídka


 

Soutěž "SKLENĚNÁ POPELNICE ZA ROK 2021"

podporil_UK_logo_svisle_ZELENE_CMYK
 

 
 

Skleněná popelnice za rok 2021 zná vítěze

Ústí nad Labem, 31. května 2022 – Doubice, Libčeves, Hoštka a Žatec. Čtveřice obcí a měst, která ovládla 18. ročník soutěže „Skleněná popelnice“. Toto klání každoročně vyhlašuje Ústecký kraj ve spolupráci s Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a.s. Své třídičské síly v něm měří všech 352 obcí kraje, zapojených do systému EKO-KOM.

Po dvouleté pauze, způsobené koronavirovými omezeními, se letos mohli vítězové opět sejít na společném vyhlášení výsledků tradiční soutěže v Ústí nad Labem v Hotelu Větruše.

Soutěž byla, stejně jako v minulých letech, rozdělena do čtyř kategorií - obce do 500 obyvatel, obce nad 501 obyvatel, v další kategorii se pak utkaly města a městyse do 3 500 obyvatel a v poslední kategorii měřila své výsledky v třídění města nad 3 501 obyvatel.

Napříč všemi kategoriemi se mezi nejlepšími umístily města a obce, které v předchozích ročnících na stupně vítězů nedosáhly. Jedná se například o Žatec, Varnsdorf nebo Českou Kamenici. „Obce dokázaly motivovat své obyvatele tak dobře, že se výsledek dostavil, a to právě v podobě umístění v soutěži,“ prozradila tajemství jejich úspěchu ředitelka oddělení regionálního provozu EKO-KOM, a.s., Martina Filipová.

Ocenění každoročně přebírá také „Skokan roku“, tedy město či obec, které se v meziročním srovnání výsledků třídění odpadů posune o nejvíce příček směrem nahoru. Tento titul v rámci soutěže Skleněná popelnice 2021 získala obec Rtyně nad Bílinou, a to výrazným skokem z 39. místa z předchozího ročníku soutěže na místo 14.

Soutěž Skleněná popelnice je součástí projektu Intenzifikace odděleného sběru v Ústeckém kraji, realizovaného krajem a společností EKO-KOM, a.s. Jak název napovídá, jeho cílem je zvýšení množství vytříděných využitelných složek odpadů v kraji. V Ústeckém kraji vytřídil každý obyvatel za loňský rok v průměru 47 kilogramů papíru, plastů, skla a nápojových kartonů. Na celorepublikový průměr, který za rok 2021 činí 53 kilogramů, má tedy kraj ještě co dohánět.

„V porovnání se sousedními regiony v tzv. výtěžnosti tříděného odpadu stále pokulháváme, jsem ale přesvědčena, že finanční odměna za umístění v této soutěži bude pro další obce motivačním prvkem k rozvoji sběru tříděného odpadu. Těší mě, že se i letos v soutěži objevila města a obce, kde proběhla větší informovanost občanů, což mělo velmi dobrý efekt. Odpadové hospodářství není zrovna „lehká disciplína“, ale věřím, že Ústecký kraj se brzy přes pomyslnou hranici 50 kg/obyv. za rok přehoupne,“ uvedla regionální manažerka EKO-KOM, a.s., Alice Karlíková. V té souvislosti pak zmínila umístění města Žatec, které tentokrát předstihlo na první příčce i město Roudnici nad Labem.  

„Mimo jiné jsem mile překvapena i umístěním dalších dvou měst z okresu Děčín, a to Českou Kamenicí a Verneřicemi. Je vidět, že i v tomto koutě kraje se odpadovým hospodářstvím začali zabývat intenzivněji a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat“, doplnila Alice Karlíková.

 

Kategorie do 500 obyvatel

Pořadí

Název obce

Okres

1.

Obec Doubice

Děčín

2.

Obec Kladruby

Teplice

3.

Obec Ploskovice

Litoměřice

4.

Obec Kyškovice

Litoměřice

5.

Obec Pesvice

Chomutov

Kategorie nad 501 obyvatel

Pořadí

Název obce

Okres

1.

Obec Libčeves

Louny

2.

Obec Staré Křečany

Děčín

3.

Obec Chodouny

Litoměřice

4.

Obec Výškov

Louny

5.

Obec Lipová

Děčín

Kategorie do 3 500 obyvatel

Pořadí

Název obce

Okres

1.

Město Hoštka

 Litoměřice

2.

Město Třebenice

 Lovosice

3.

Městys Brozany nad Ohří

 Litoměřice

4.

Město Hora Svaté Kateřiny

 Most

5.

Město Verneřice

 Děčín

 Kategorie nad 3 500 obyvatel

Pořadí

Název obce

Okres

1.

Město Žatec

Louny

2.

Město Roudnice nad Labem

Litoměřice

3.

Město Varnsdorf

Děčín

4.

Město Libochovice

Litoměřice

5.

Město Česká Kamenice

Děčín

 

 

 
Zodpovídá: Ing. Veronika Dařílková
Vytvořeno / změněno: 1.6.2022 / 1.6.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies