Orientační nabídka


 

Spolupráce ÚK a UJEP (Zpravodaj UJEP)

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 

 
 

V čem spatřujete přínos UJEP pro Ústecký kraj?

Velmi nelichotivě si stojí Ústecký kraj v porovnání s jinými kraji na žebříčku vzdělanosti obyvatel – vysokoškolské vzdělání má pouze každý osmnáctý obyvatel kraje. To je velmi málo. Proto oceňuji dosažitelnost univerzity pro obyvatele tohoto kraje, přesněji řečeno dosažitelnost kvalitního vysokého vzdělání. Je takřka nutností zvýšit počty absolventů vysokých škol, a to řádově o stovky, lépe tisíce mladých bakalářů, magistrů a inženýrů. Víme, že nejvyšší procento absolventů vysokých škol v kraji je právě jen na Ústecku, což je přímý důsledek existence Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Je však nesmírně důležité, aby i v dalších částech kraje měli mladí lidé možnost vysokoškolského studia, aby pro ně bylo dosažitelné. Proto je mým velkým osobním přáním je rozšíření působnosti UJEP, respektive otevření další vysoké školy v západní části Ústeckého kraje.

Jaká je podle Vás spolupráce mezi UJEP a Ústeckým krajem?

Myslím si, že dobrá, i když by mohla mít více konkrétních obrysů. Přesto jsme si vždy dokázali cestu k sobě najít a podařilo se připravit pár zajímavých besed, přednášek a dalších akcí. Rád bych viděl těsnější spolupráci; univerzita dá mladým lidem teoretické vzdělání, my můžeme přispět praktickými poznatky. Myslím si, že se mladí lidé zajímají o politiku, sociální služby, ekologii, o rozvoj a budoucnost regionu, v němž žijí nebo studují. Jsou před nimi v tomto směru dveře otevřené dokořán.

Jaké vidíte další možnosti, oblasti pro její rozvoj?

V souvislosti s potřebami restrukturalizovat výrobu a služby se nemohu nezmínit o potřebě nových odborností obyvatel. Možnosti UJEP jsou jasně definované především humanitním zaměřením studia. Vzhledem k rozvoji nových průmyslových technologických odvětví přímo v regionu vidím prostor především pro takto zaměřené obory.

Považujete Ústí nad Labem za univerzitní město?

Když si projdu centrum krajského města, na první pohled je vidět, že je to město mladých.  A je to dobře. Přivítal bych debaty mezi studenty. Jde o to, aby byli aktivní, vytvářeli příležitosti prezentovat své názory, oponovat nám politikům, aby nezaujatě a klidně i neformálně  diskutovali tak, jak je to právě studentům dáno.

Jaký typ vysokoškolského vzdělání považujete v současné době pro tento kraj za nejperspektivnější? Už jsem se zmínil o tom, že zde musíme vychovat mladé lidi, kteří uspějí na trhu práce. Proto se vzdělávací komplex musí rychle a lépe přizpůsobovat požadavkům trhu práce, které se mění a se vstupem ČR do EU se budou měnit ještě více.  Příliv zahraničních investorů, nová struktura výroby, také geografické položení kraje jako brány do Evropy i ono malé procento vzdělaných lidí v tomto kraji jsou dveřmi otevřenými hlavně pro mladé vzdělané lidi. Spolu s humanitně vzdělanými absolventy Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ale těmi dveřmi musí projít také absolventi fakulty Českého vysokého učení technického v Děčíně, i nově otevřené Vysoké školy finančně-správní v Mostě a výhledově snad také Vysoké školy chemicko-technologické.

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 18.7.2003 / 18.7.2003 | Zveřejnit od-do: 6.6.2003-7.6.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém