Ve dnech 31. 10. – 4. 11. 2017 navštívil pracovní tým Ústeckého kraje, vedený předsedou výboru pro zdravotnictví Pavlem Csonkou, partnerský region Vršac v Jižním Banátu v Srbsku, kde se setkal se svými srbskými kolegy, aby společně zakončili projekt pod názvem Založení místní akční skupiny v regionu Vršac – přípravná fáze a přenos know-how.
Srbští partneři se v průběhu letošního roku seznámili s fungováním místních akčních skupin (dále jen MAS) v Ústeckém kraji. Při návštěvě našeho regionu v červnu byla první hostitelskou místní akční skupinou MAS Český sever z Varnsdorfu. Druhou hostitelskou místní akční skupinou byla MAS Sdružení Západní Krušnohoří. Místní akční skupina je v podstatě dobrovolné a neziskové partnerství občanů a právnických osob, hájících veřejné a soukromé socioekonomické zájmy. Účelem je zajištění udržitelného rozvoje regionu.
Získané poznatky Srbové dokázali zpracovat do zakládacích listin své místní akční skupiny, kterou nazvali a zaregistrovali pro názvem SELO PLUS. Jedná se o první místní akční skupinu v Srbsku, která byla založena po českém vzoru. Rozkládá se na území měst Plandiště, Vršac a Bela Crkva a spadá pod ni 51 obcí. Členové české delegace se zúčastnili 3. listopadu slavnostního otevření sídla místní akční skupiny v obci Vlajkovać a při této příležitosti byly uzavřeny partnerské smlouvy mezi akční skupinou SELO PLUS a MAS Český sever a MAS Sdružení Západní Krušnohoří. Projekt finančně podpořila Česká rozvojová agentura a Ústecký kraj.
Setkání
projektových partnerů z Ústeckého kraje a jižního Banátu.
Podpis Protokolu programové a projektové spolupráce mezi ústeckými MAS a
nově založenou srbskou MAS, uprostřed Eva Hamplová – ředitelka MAS Český sever.
Návštěva v Chemicko-zdravotní škole ve Vršci, zleva Bělko
Stojanović, ředitel školy a Čedomir Grbić, předseda České besedy Vršac.