Orientační nabídka


 

Stavba čerpací stanice PHM v obci Mníšek

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Odpověď pro Karla Vránu, Reportéři ČT
 

 
 

ODPOVĚĎ pro Karla Vránu, Reportéři ČT, tel: 736 531 273

 

Dotaz v původním znění:

V obci Mníšek, která spadá pod Novou Ves v Horách (poblíž Litvínova) má vyrůst čerpací stanice. Lidé v obci sepsali petici, zastupitelstvo si odhlasovalo, že tam žádnou benzínku nechce.

Před cca 2 lety chtěla tuto čerpací stanicic stavět firma CIBY. Stavební úřad v Litvínově ale stavbu nepovolil, CIBY se odvolala na krajský stavební úřad a ten odvolání zamítl.

Pozemek následně koupila firma DUK OIL (působí v ní jako společník i společník firmy CIBY) Petr Bahenský. Firma požádala o možnost postavit čerpací stanici a stavební úřad v Litvínově stavbu povtrdil. Obec Nová Ves se odvolala ke kraji a ten rozhodl ve prospěch DUK OILu.

Proto mě zajímá:

1. Proč úřad během zhruba roku vydal dvě naprosto protichůdná rozhodnutí?

2.Jelikož obec podala na kraj správní žalobu, v jakém je nyní celá věc stádiu?

3. Co vlastně správní žaloba znamená?

Pokud je mi známo, kladné rozhodnutí ve prospěch DUK OIL vydal  pan Jiří Křivan z odboru územního plánování krajského stavebního úřadu v UL..

 

 

Odpověď:

Úvodem:

V územním řízení je úkolem stavebního úřadu (a pokud je podáno odvolání i odvolacího orgánu) posoudit, zda investorem požadovanou stavbu v jím navržené lokalitě lze nebo nelze umístit, případně za jakých podmínek. Podkladem pro toto posouzení je zejména územně plánovací dokumentace obce, v níž je stavba navrhována (pokud je zpracována) a stanoviska dotčených orgánů, které hájí veřejné zájmy chráněné různými speciálními zákony. Kdo je investorem stavby (stavebníkem) nebo vlastníkem pozemku, je pro toto posouzení zcela nepodstatné.

 

ad 1/

V listopadu 2004 vydal stavební úřad MěÚ Litvínov územní rozhodnutí, kterým zamítl návrh na umístění stavby „Čerpací stanice PHM Mníšek“ s obslužným objektem v obci Nová Ves v Horách. Obec nemá schválený územní plán, má pouze urbanistickou studii z roku 1996. Urbanistická studie není pro stavební úřad závazná, je pouze tzv. jiným podkladem pro rozhodování o území. Jelikož se však jedná o dokument, který vyjadřuje rozvojové záměry obce, musí být každé zásadní odchýlení od této koncepce náležitě odůvodněno. Dle této studie, jak je uvedeno i ve vyjádření odboru regionálního rozvoje MěÚ Litvínov ze září 2003, se v dané lokalitě s umístěním ČSPH neuvažuje, neboť plochy jsou určeny pro obchod a služby. Proto odvolací orgán zamítavé rozhodnutí stavebního úřadu potvrdil.

 

V říjnu 2006 vydal stavební úřad MěÚ Litvínov územní rozhodnutí, kterým povolil umístění stavby „ČSPHM a Obchodní centrum Mníšek v Krušných horách“. Kromě obslužného objektu jsou součástí stavby i dva prodejní objekty o celkové zastavěné ploše cca 800 m2. V novém stanovisku odboru regionálního rozvoje MěÚ Litvínov z října 2006 byla tato navrhovaná stavba zařízení občanské a technické vybavenosti, shledána přípustnou. Navíc bylo obsahem stanoviska upozornění, že je již zpracován koncept územního plánu obce, který, byť není závazný, s umístěním ČSPH v dané lokalitě uvažuje. Rovněž architektky, autorky v úvodu zmiňované Urbanistické studie, ve svém vyjádření ze srpna 2006, považují umístění této ČSPH, která má funkci občanské vybavenosti, za přípustné. Jak vyplývá z uvedeného, jako součást občanské vybavenosti bylo možné povolení umístění ČSPH v Mníšku potvrdit.

 

ad 2/

Správní žalobu lze podat až proti rozhodnutí odvolacího orgánu. Může ji podat účastník správního řízení, který tvrdí, že byl zkrácen na svých právech. Žalobu je nutné podat ke krajskému soudu (správní soud „1. instance“) nejpozději do 2 měsíců od doručení rozhodnutí správního orgánu. Podání žaloby nemá odkladný účinek, tzn. že rozhodnutí správního orgánu zůstává i nadále pravomocné. Zrušeno může být až právní mocí rozsudku soudu, kterým by bylo rozhodnutí správního orgánu zrušeno a vráceno k novému projednání.

 

V současné době běží dvouměsíční lhůta stanovená soudem k doručení spisů obou instancí a podání vyjádření žalovaného k žalobě.

 

Poté soud (v mezích žalobních důvodů) přezkoumá výrok správního rozhodnutí. Při přezkoumání vychází z právního a skutkového stavu v době rozhodování správního orgánu.

 

Je-li žaloba důvodná, soud rozhodnutí zruší a věc vrátí žalovanému k dalšímu řízení. Ten je potom vázán právním názorem soudu. Není-li žaloba důvodná, soud ji zamítne

 

 

 

 

 

 

Připravila:  Mgr. Veronika Kindlová, tisková mluvčí

kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

kindlova.veronika@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: Bc. Lucie Jarolímková
Vytvořeno / změněno: 19.6.2007 / 19.6.2007 | Zveřejnit od-do: 19.6.2007-19.7.2007
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém