Orientační nabídka


 

Studenti Evropské obchodní akademie Děčín v roli europoslanců

001
Hodnotíte členství vaší země v Evropské unii kladně? Je společná evropská měna pro Evropu výhodná? Měl by se v Evropském parlamentu používat pouze jeden úřední jazyk? O těchto otázkách a mnohých dalších diskutovali studenti Evropské obchodní akademie Děčín ve Štrasburku při mezinárodním setkání Euroscola 2013.
Tisková zpráva ze dne 2. dubna 2013
 

 
 

Díky studentce 2. ročníku Janě Slabé, která zvítězila v národním kole soutěže „Euroscola - Pošli svoji třídu do Evropského parlamentu ve Štrasburku!“, se první jarní den vydala skupina 20 studentů EOA do sídla Evropského parlamentu, aby tam reprezentovala Českou republiku při jednáních s téměř 500 studenty z dalších 20 evropských zemí. V úvodu zástupce každé země představil ostatním svou školu a město, z něhož studenti přijeli. Potom už začala práce simulující skutečnou práci v parlamentních výborech, kdy jednotlivé „studentské výbory“ připravovaly vlastní legislativní návrhy týkající se např. životního prostředí, svobody informací, migrace nebo zemědělské politiky. Na „plenárním zasedání“ pak studenti vzniklé návrhy prezentovali a obhajovali před ostatními. Pokud byli dostatečně přesvědčiví, byl jejich návrh při závěrečném hlasování všech zúčastněných studentů schválen. V opačném případě byl většinou hlasujících zamítnut.

Během tohoto jednodenního setkání si tak studenti vyzkoušeli práci svých zástupců v Evropském parlamentu – seděli v jejich křeslech, využívali služeb stejných parlamentních tlumočníků a používali stejná hlasovací zařízení. Ještě cennější však byla možnost porovnat své jazykové dovednosti a komunikační schopnosti s ostatními studenty. Všechna jednání a všechny proslovy byly totiž vedeny převážně ve dvou jazycích – anglickém a francouzském. Někteří tak zjistili, že úroveň jejich jazykových znalostí je v porovnání s ostatními velmi dobrá, jiní si uvědomili, že by cizí jazyky mohli a chtěli ovládat ještě lépe, což je rozhodně nezanedbatelný motivační prvek pro další studium.

A jak dopadlo hlasování o výše zmíněných otázkách? Velká většina přítomných středoškoláků (76%) považuje členství své země v EU za dobrou věc, 51% studentů stále ještě považuje jednotnou evropskou měnu za výhodnou, a naopak téměř 85% hlasujících odmítlo návrh na jednu úřední řeč pro celý Evropský parlament. Na rozdíl od „eurostudentů“, kteří se museli s ostatními domluvit anglicky, francouzsky či německy, budou naši skuteční europoslanci moci i nadále používat jazyk český.

Kontakt:

Mgr. Alena Tichá, oddělení tiskových informací

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.:   +420 475 657 741

Mob.:+420 777 499 822

Mail:   ticha.a@kr-ustecky.cz

01

01

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 2.4.2013 / 2.4.2013 | Účinnost do: 2.5.2013
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém