Orientační nabídka


 

Studijní cesta do Lipska díky Krajskému úřadu Ústeckého kraje

1
Jedinečnou možnost poznat hudební historii města Lipsko, nerozlučně spjatou se jmény velikánů, jakými jsou Johann Sebastian Bach či Felix Mendelsson-Bartholdy, měli učitelé škol z Ústeckého kraje. Odbor školství krajského úřadu jim totiž umožnil bezplatnou studijní cestu spojenou s interaktivní exkurzí v Muzeu hudebních nástrojů. Mezi 50 účastníky tak byli učitelé hudební výchovy, dějepisu či češtiny ze základních, středních i základních uměleckých škol napříč Ústeckým krajem.
 

 
 

Tisková zpráva z 31. srpna 2011

 

V jednom z posledních prázdninových dní, v úterý 30. srpna, se celá skupina vypravila autobusem z Ústí nad Labem do největšího saského města. Vzhledem k počtu účastníků se učitelé rozdělili na dvě skupiny. První se vypravila na prohlídku bytu, ve kterém žil a zemřel německý romanický skladatel Felix Mendelssohn – Bartholdy. Ten je známý hlavně jako autor svatebního pochodu, ale právě on je zodpovědný za znovuobjevení díla dalšího významného lipského obyvatele, Johanna Sebastiana Bacha. Mendelssohn působil v Lipsku jako vedoucí místního hudebního souboru Gewandhaus a v jeho bývalém bytě je dnes muzeum, které připomíná nejen život jeho rodiny a hudební tvorbu, ale také obrazy, které tento romantik sám maloval.

Další část programu, a to ta hlavní, která měla učitele zaujmout natolik, aby s sebou příště přivedli i své žáky, se odehrála v Muzeu hudebních nástrojů. Tam mají jednu z největších a nejvzácnějších sbírek hudebních nástrojů od renesance po současnost. Návštěvníky tak čeká zajímavá a poučná dvouhodinová prohlídka s názvem Po stopách ideálního zvuku, na které lze sledovat proměnu hudebních nástrojů v čase, postupné technické zdokonalování, hudební kuriozity, jako třeba skleněné nástroje, domácí hudební automaty a hlavně krásu řemeslného zpracování i čistotu tónu i těch nejstarších kousků. Závěrečnou třešničkou je návštěva Zvukové laboratoře, kde si je možné spoustu nástrojů a hru se zvukem a akustikou jako takovou vyzkoušet přímo v praxi, na vlastní uši i ruce.

Učitelům, kteří se na studijní cestu vypravili, nakonec neunikl ani kostel Sv. Tomáše, ve kterém 27 let působil Johann Sebastian Bach a kde napsal svá nejznámější a nejdůležitější díla. V kostele je kromě hrobu tohoto barokního velikána také zdobené vitrážové okno věnované jemu i F. M. Batrholdymu. Na víc je v něm možné třikrát týdně slyšet živé výstoupení chlapeckého sboru, který příští rok oslaví už osm set let své existence.

Lipsko bylo významným evropským hudebním centrem a dodnes je v něm na každém kroku znát úcta, kterou prokazuje svým osobnostem. O tom se díky odboru školství Krajského úřadu Ústeckého kraje měli možnost přesvědčit pedagogové z Ústeckého kraje, kteří mohou tento zážitek zprostředkovat i svým žákům.

 

Připravila:

Mgr. Magdalena Hanáčková, tisková mluvčí

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

mob. 737 203 666

hanackova.m@kr-ustecky.cz

 

1
V hudební laboratoři

2

3
Obraz, který maloval Felic Mendelssohn-Bartholdy

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 31.8.2011 / 31.8.2011 | Účinnost do: 31.12.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém