Orientační nabídka


 

Sumarizace k povodňovým škodám - protipovodňová opatření, projekt ELLA

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Příloha k dotazu ČTK
 

 
 

ELBE –LABE    

                         

Preventivní ochranná protipovodňová opatření prostřednictvím nadnárodního územního plánování (ELLA)

Popis požadovaného projektu INTERREG III B (CADSES)

(verze 2 – 2)  Březen 2003

§                   Pozadí a cíle

Povodně z roku 2002 ukázaly ve své dramatické formě, že jsou nutná v mnoha oborech zlepšení týkající se protipovodňových opatření. Vedle početných opatření v kompetencích vodního hospodářství, zemědělství a lesního hospodářství je nutno speciálně v prostorovém uspořádání a územním plánování sídlišť přezkoumat a zlepšit stávající odhady, jakož je nutno uvést strategie, plány a opatření do praxe.

K tomu je nutno posílit do budoucna nadnárodní spolupráci, neboť příčiny a škody v mezinárodních vodách vykazují přeshraniční spojitosti. Proto máme za cíl, aby vznikl nadnárodní projekt INTERREG III B, který by měl dosáhnout následujícího:

·      Rozvoj a ujednání společné strategie prostorového uspořádání v povodí Labe.

·      Poskytnutí nutných dat a informací o rizikových faktorech, nutných opatřeních, účincích jednotlivých opatření příp. skupin opatření a  o krocích k jejich realizaci ( rizikové mapy, retenční prostory, požadavky na využití půdy atd.).

·      Přezkoumání a zlepšení instrumentů územního plánování ve Spolkových zemích a ve státech povodí Labe.

·      Realizace pilotních projektů: příkladné pokračování rozvoje vybraných regionálních a rozvojových plánů inovativní integrací úkolů protipovodňového managementu ( riziko, využití půdy, rozvoj sídlišť atd.).

§                    Potenciální projektoví partneři

Česká republika

Německo

národní/

spolková

ministerstva

- min. pro místní rozvoj

- min. životního prostředí

- min. zemědělství

- prostorové uspořádání (BMVBW)*

- min. životního prostředí (BMU)

- min. zemědělství (BMVEL)

regionální

úřady /

zemská ministerstva

- kraje

- centra pro regionální rozvoj

- RRA

- Povodí

Zemské a regionální plánovací úřady jakož úřady pro životní prostředí Spolkových zemí;

Sasko*, Sasko-Anhaltsko*, Nieder- sachsen*,Brandenburg*,Mecklenburg-Vorpommern*, Thüringen

komunální úřady/

města

- velká města ( Praha, jiná)

- příkladná města a obce

- velká města ( Dresden, Magdeburg, Leipzig, jiná)

- příkladná města a obce

* partneři, kteří již signalizovali či potvrdili svou spoluúčast

* podtržen je potenciální vedoucí partner projektu: SMI Sachsen

Rakousko

Maďarsko

Polsko

Snahou je tyto země integrovat do projektu, aby se vytvořila širší báze pro řešení problémů.

Cílem je propojení projektu ELLA s relevantními projekty INTERREG v povodích Dunaje

a Odry. Doplňujícími partnery by měly být národní a regionální úřady těchto států, které nesou odpovědnost za projekty ILUP, SUMAD a ODERREGIO.Tak by měla být zaručena fundovaná výměna zkušeností v prostoru CADSES. 

Dalšími myslitelnými partnery jsou např.:

- mezinárodní komise pro ochranu Labe

- Spolkový hydrologický institut (D) příp.

odpovídající instituce jiných států

Zahajovací kontakty s potenciálními partnery probíhají od září 2002 a budou uzavřeny počátkem dubna 2003. Z tohoto vyplyne přesná struktura partnerů, individuální zájmy a příspěvky spolufinancování partnerů.

V každém případě je pro úspěšné podání projektu INTERREG nutná vyvážená mezinárodní struktura partnerů. Zapojení různých úrovní ( mezi jinými národní, regionální, komunální) má smysl jak s ohledem na prosazení cílů, tak pro vyhodnocení žádosti.

§                    Výsledky a pracovní balíčky

V jádru by měly vedle mezinárodně dohodnutých strategií ohledně budoucích kroků a obsahů územních plánů v oblasti povodí stát jejich (příkladné) realizace v zemských a regionálních plánech ( pilotní projekty). V rámci tohoto se předpokládá vypracování rizikových map podél Labe a co největšího počtu jeho vedlejších toků jako část projektu ( „Atlas Labe“); toto proběhne v úzké spolupráci s již probíhajícími pracemi ( viz IKSE).

Jako pilotní projekty jsou plánovány vybrané regionální plány rovnoměrně rozdělené v povodí, které by měly být v průběhu projektu vypracovány na základě nadřízené strategie (pracovní balíček PB 1), regionálně diferencovaných požadavků na realizaci (PB 2), jakož odborných podkladů a map (PB 3). Cílem pilotních projektů je vytvoření konsensu v mezinárodním a regionálním zázemí dotčených účastníků. K tomuto je koncipován odsouhlasený postup mezinárodních a regionálních pracovních skupin.

Odborné základy a souvislosti jsou vzaty v úvahu pro stanovení cílů a principů/zásad prostorového uspořádání, příp. jsou cíleně zpracovány. K tomu bylo dohodnuto, podobné pracovní balíčky integrovat do projektu, které jsou explicitně orientovány na instrumentář prostorového uspořádání a na mezinárodní spolupráci, a na převoditelnost na jiné dílčí prostory.

Protipovodňový management by se měl díky integraci dat do územního plánu zlepšit (snížení rizika, retenční prostory, zemědělské a lesní plochy, plavby lodí, těžba písku). Otázky efektivní spolupráce řešení problémů se shora dolů a ze zdola nahoru včetně formulace zásad pro vyrovnání zátěže hrají zásadní úlohu.

Aby mohl být celkový projekt rozvinut na základě prostorového uspořádání cíle, byly nejprve sestaveny od listopadu 2002 do dubna 2003 požadavky na jednotlivé partnery. Ne všichni partneři musí spolupracovat na pracovních balíčcích (PB) ve stejném rozsahu. Kritéria pro složení

·      Spolupráce všech partnerů na PB 1 je žádoucí.

·      Partneři zabývající prostorovým plánováním dodají pokud možno pilotní projekty (regionální plány, jasné ohraničené/vymezené prostory k příkladným spojením požadavků v regionálních plánech atd.).

·      Musí být stanoveno vyhovující rozhraní.

Vypracování koncepce projektu

Nejprve byly definovány „klíčové body“, které

-       jsou nutné k splnění nadřízených vytyčených cílů projektů

-       které jsou nutné k splnění kritérií INTERREG

-       musí být projednány u všech, příp. u  většiny pracovních balíčků,

-       musí být neseny všemi partnery.

Poté budou vedeny četné rozhovory s potenciálními partnery a jejich nápady budou pokud možno zohledněny. Tyto vyústí včetně zásadních rozhodnutí ústředních partnerů do projektového návrhu a žádosti ( na základě stanovení cíle projektu a programových regulí). Po semináři, na kterém budou partneři diskutovat o konkrétním návrhu žádosti, bude následovat finalizace žádosti a její podání.

§                    Finanční aspekty

Konečný celkový objem Projektu je závislý od pracovních balíčků a příspěvků jednotlivých partnerů.V současnosti je stanoven  rozsah projektu na 2 až 3 miliony eur. Kofinancování jednotlivými partnery musí být ještě detailně dohodnuto.  Pro nečleny EU bude požadována podpora z programů PHARE, ISPA, SAPARD nebo jiných (od r. 2004 INTERREG).

§                    Operativní aspekty

Doba trvání podaných projektů: konec 2003 – konec 2005 / počátek 2006

Oblast programu CADSES:

Kromě Niedersachsen pokrývá programová oblast jmenované potenciální partnery ( usiluje se o podporu z programu INTERREG Nordsee). Pro Česko, Maďarsko a Polsko budou přezkoumány příp. možnosti z programů PHARE, ISPA, SAPARD, než budou k dispozici prostředky INTERREG od r. 2004.

INTERREG III B – vypracování žádosti:

Kancelář INFRASTRUKTUR & UMWELT je pověřena ve spolupráci s Institutem pro ekologický rozvoj prostoru Spolkového úřadu pro prostorové uspořádání a výstavbu v úzké spolupráci s potenciálními partnery, zvláště s vedoucím partnerem (SMI Sachsen), vypracováním žádosti INTERREG.

Časový plán

Vývoj plánu bude předběžně prováděn od prosince 2002 do května 2003.

Žádost by měla být podána k 2. výzvě programu CADSES ( předběžně počátek června 2003).

Pracovní balíčky:

Každý z oslovených partnerů mohl dodat své zájmy k jednotlivým balíčkům. Cílem byl především zjistit vztah projektových modulů k již existujícím nebo zamýšleným pracím partnerů, zájem na nadnárodní spolupráci a důležitost prostorového uspořádání. Souhrnný projektový návrh vedoucích partnerů (příp. poradenských kanceláří) bude vypracován v dubnu a se všemi partnery bude prodiskutován na partnerském semináři ( 2. polovina dubna).

Přehled pracovních balíčků:      PB1  – Mezinárodní strategie / řídící skupina

                                               PB2 – Konkrétní výstupy v oblasti územního plánování a stavebního řádu (legislativa, práce s veřejností)

                                               PB3 – Zpracování map a návrhů opatření v území

                                               Pilotní projekty

Potvrzení spolupráce a kofinancování

Každý partner musí před podáním žádosti formálně potvrdit spolupráci. Toto musí proběhnout co nejdříve na základě návrhu žádosti. To znamená pro každého partnera, že procedura formálního podpisu musí proběhnout současně s podpisem obsahu.

§                    Kontakty / Zpětné dotazy

  

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 1.8.2003 / 1.8.2003 | Zveřejnit od-do: 1.8.2003-1.9.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém