Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Světový den dárců kostní dřeně v sobotu 19. září. Přijď na nábor v Ústí nad Labem

 
foto
V Ústí nad Labem se uskuteční další z náborů do registru dárců kostní dřeně. Tentokrát v rámci celorepublikové akce „Čechy, Morava a Slezsko – vstupuje celé Česko“, která se uskuteční v sobotu 19. září. Na tento den připadá i Světový den dárců kostní dřeně. Akce proběhne před budovou Krajského úřadu Ústeckého kraje od 9 do 14 hodin ve spolupráci s Krajskou zdravotní a Českým národním registrem dárců kostní dřeně.
 

 
 

„S ústeckými náboráři spolupracujeme již dlouhodobě, díky ústeckým náborům se povedlo do registru dostat již téměř dvě stovky dobrovolníků a také šířit povědomí o dárcovství v Ústeckém kraji. Věříme, že tento trend bude v Ústeckém kraji pokračovat a dárců bude přibývat,“ říká mluvčí Českého národního registru dárců kostní dřeně Klára Conková. „Aktuálně je v republikovém registru přes 99 tisíc aktivních dárců, v sobotu tak pracovníci registru zapíší na některém z náborových míst jubilejního 100 tisícího dárce,“ dodala Conková.

Letošním patronem ústeckého náboru se stal HC Verva Litvínov. Maskot Vervák přijde dobrovolníky podpořit od 9 do 10 hodin. Patronát tak převzal po Veronice Kašákové i amerických fotbalistech Blades.

Při náboru se provádí stěr z ústní sliznice. Není tedy nutné absolvovat odběr krve. Dárci vstupují do registru zcela dobrovolně, na základě svobodné vůle a po podpisu plně informovaného souhlasu a vyplnění vstupního formuláře. Pro zápis je potřeba kartička zdravotní pojišťovny a občanský průkaz. Apelujeme také na dodržování hygienických pravidel, dobrovolníkům doporučujeme mít roušky. V den náboru proběhne v centru města také tradiční ústecký půlmaraton, proto je nutné také počítat s možnými omezeními ve veřejné dopravě a také osobní dopravě, kdy bude omezen průjezd městem.

Věnujte 10 minut svého času na záchranu života. Pro zápis do registru jsou nutné tyto základní podmínky:

·         věk 18 – 35 let (až do dne 36. narozenin)

·         velmi dobrý zdravotní stav bez trvalého užívání léků (vyjma antikoncepce a léků na sezónní alergie)

·         hmotnost alespoň 50 kg

·         ochota překonat určité nepohodlí a „ztrátu“ času pro záchranu života někoho neznámého

V ČR onemocní každoročně stovky lidí včetně mladých lidí i malých dětí chorobami krvetvorby, které vážně ohrožují jejich život. Nejznámější a nejčastější mezi těmito nemocemi je leukémie. Následují ji zhoubné nádory krvetvorby, těžké útlumy krvetvorby nebo imunity. Transplantaci kostní dřeně absolvuje v naší zemi několik set pacientů. Z toho 75 % dárců krvetvorných buněk je od nepříbuzného dobrovolného dárce. Bohužel pro každého čtvrtého pacienta se "jeho" dárce kostní dřeně nenajde. Proto je tak nutné počet dobrovolníků v registru neustále zvyšovat! Nedarujete „jen“ kostní dřeň, ale i život. Staňte se součástí něčeho, co má rozhodně smysl. Více informací na http://www.kostnidren.cz/ 

foto

 

 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 14.9.2020 / 14.9.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém