Orientační nabídka


 

Taje teplické muzejní společnosti

taje
TEPLICE
úterý 25. 6. v 18:00 / společenská místnost Johana na teplickém zámku
Teplice mají své muzeum 130 let a přednáška historičky Pavlíny Bouškové připomene první půl století jeho existence. Jak muzeum vznikalo, jakým směrem se ubíralo jeho odborné zaměření nebo jakou stopu v něm zanechali soukromí sběratelé. Návštěvníci se seznámí se zajímavými osudy osobností, které stály u zrodu muzea, dozvědí se něco o evidenci a prohlédnou si záhadné předměty, které se staly součástí starého sbírkového fondu.
Vstupné 40,- Kč
Jedná se o doprovodný program k výstavě 7 pahorků teplických. Pohledy na město 1770–1870. Výstava ke 130. výročí založení Muzejní společnosti Teplice
Stejně jako slavný Řím jsou Teplice rozloženy mezi několika výšinami a pahorky. Jeho věhlasu sice Teplice nedosáhly, ale přesto na hvězdném evropském nebi 19. století zazářily velmi jasně.
Nejenom na tom lázeňském, ale také na tom uměleckém. Teplice a okolí se ocitly ve skicácích i na plátnech drážďanských, vídeňských i pražských krajinářů. Lázně propagovaly také grafické veduty (pohledy na město) vydávané renomovanými středoevropskými nakladateli. Byly oblíbeným lázeňským suvenýrem a častou předlohou pro dekoraci lázeňského skla. „Vzpomínky na Teplice“ se postupem času staly vyhledávaným sběratelským artiklem.
Na počátku své činnosti získalo teplické muzeum ojedinělou sbírku kreseb, grafických vedut a lázeňského skla. Později se soubor obohatil o části původního inventáře zámku, v němž nyní muzeum sídlí. Součástí sbírek byly a jsou také soubory minerálů, které poukazují na vnitřní krásu pahorků. I ty sloužily jako suvenýr. Výstava nepopisuje pahorek od pahorku, ale chce poukázat především na výjimečnost Teplic, jako na místo úzce spojené se slavnými jmény historie. Ačkoliv výstava představuje jen výběr ze sbírky, jedná se o dosud největší prezentaci uměleckých děl, spojených s teplickým lázeňstvím
Kurátorka výstavy PhDr. Bohuslava Chleborádová
 
 
Kdy:
25.6.2024 18:00 - 25.6.2024 19:00
Kde:
Místnost pro návštěvníky teplického zámku
Pořadatel akce:
Regionální muzeum v Teplicích, p.o.

Typ akce:
  • Kulturní akce
Zodpovídá: Eva Klášterková
Vytvořeno / změněno: 5.3.2024 / 5.3.2024
 
 

Výpis akcí dle názvu


Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém