Orientační nabídka


 

Teplice rozezní slavnostní koncert Nádech věčnosti

Druhé slavnostní uvedení oratoria Nádech věčnosti k poctě svaté Ludmily zazní v pátek 29. října v koncertním sále Domu kultury v Teplicích. Speciálně pro letošní svatoludmilské jubileum ho složil mladý, oceňovaný teplický autor Jan Zástěra, mimo jiné dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. Koncertní provedení zazní v podání Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze.
Tisková zpráva ze dne 15. října 2021
b
 

 
 
V letošním roce uplynulo 1100 let od násilné smrti svaté Ludmily, první historicky doložené ženy, která stanula v čele nejstaršího českého státního zřízení. Zcela nové oratorium, které líčí její osudy a zdůrazňuje význam jejího odkazu pro současnost, složil Jan Zástěra speciálně pro tuto příležitost. Rozsáhlá, dramatická a slavnostní kompozice bude realizována pod taktovkou autora Severočeská filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze – Lucie Hájkové jako kněžny Drahomíry, Jaroslava Březiny jako knížete Václava, Jiřího Brücklera jako knížete Boleslava a Jiřího Hájka jako Jarmila.

Uvedení v Teplicích je výjimečné. „Poté, co bylo oratorium uvedeno ve světové premiéře ve Vladislavském sále Pražského hradu, se vrací do města, kde vznikalo, kde se rodilo jeho libreto i hudba,“ podotkl Petr Šíla, předseda Trautzlovy umělecké společnosti, která koncert spolupořádá.

Tato velkolepá kulturní událost v sobě nese nejen vědomí národní pospolitosti, nýbrž i mystično a duchovno vycházející z osobnosti svaté Ludmily. Jsem rád, že můžeme v Ústeckém kraji jako jediní hostit takto významný koncert,“ říká hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.

Oratorium nakonec není jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ uzavírá autor oratoria Jan Zástěra.

Bližší informace o vstupenkách a místě konání naleznete ZDE.

b
Fotografie z průběhu uvedení oratoria

 
Zodpovídá: Bc. Jan Nový
Vytvořeno / změněno: 15.10.2021 / 15.10.2021
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém