Orientační nabídka


 

Terezín získá protipovodňovou ochranu proti dvousetleté vodě

001
V Terezíně byla včera slavnostně zahájená stavba protipovodňových opatření, které ve městě vyrostou do dvou let. Oblast Litoměřicka v minulosti trpěla kvůli ničivé velké vodě několikrát. Ochranu Terezína zajistí hráze, mobilní stěny, ale především citlivá rekonstrukce historického vojenského opevnění města. Celkové náklady na protipovodňová opatření jsou téměř 137 milionů korun.
Tisková zpráva z 26. ledna 2012
 

 
 

Slavnostního zahájení se zúčastnili ministr zemědělství Petr Bendl, generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma, starostka Terezína Růžena Čechová a ministr obrany Alexandr Vondra.

 

„Jménem Ústeckého kraje chci poděkovat za to, že se protipovodňová opatření vybudují právě v Terezíně, protože toto město v současnosti prochází rozsáhlou obnovou, která má za cíl toto město oživit a vybudovat z něj významné kulturní a historické centrum Ústeckého kraje. Na obnovu terezínských památek jsme získali půl miliardy od Evropské unie. Již letos bude otevřen po generální rekonstrukci první objekt, a to Kavalír 2,  kde vznikne mimo jiné Dělostřelecké muzeum. Na dalších objektech se intenzivně pracuje,“ řekla hejtmanka Jana Vaňhová.

 

Budoucí protipovodňovou ochranu Terezína lze rámcově rozdělit na dvě části podle chráněných území, a to na centrální část města (Velká pevnost) a na východní část města na pravém břehu Ohře. Dělení souvisí s rozdílnou úrovní ochrany, centrum města bude mít ochranu na úroveň hladiny při kulminaci povodně z roku 2002 na Labi (dvousetletá povodeň) a východní část Terezína pak na úroveň padesátileté povodně na Labi a Ohři. Terezín ohrožuje nejen velká voda z Ohře, ale také povodeň, která se do města dostane zpětně Ohří z nedalekého Labe.

 

„Ministerstvo zemědělství i Povodí Ohře se dlouhodobě snaží naplňovat vládní prioritu, kterou je protipovodňová ochrana. Na prevenci před povodněmi v povodí Ohře v letech 2007 až 2013 plyne 550 milionů korun a ochrana Terezína za 137 milionů korun představuje na této řece největší protipovodňovou investici,“ zdůraznil ministr zemědělství Petr Bendl.

 

„Ochrana Terezína představuje nesporně stavbu veřejně prospěšnou a je plně v souladu se studií proveditelnosti. Navíc vzhledem k tomu, že v místě stavby je památková rezervace, museli jsme ochranu města před povodněmi navrhovat citlivě s ohledem na historické opevnění. To bude logicky využito a zakomponováno do moderní a účelné ochrany před povodněmi,“ zdůraznil Jiří Nedoma, generální ředitel Povodí Ohře.

 

Hlavní parametry protipovodňové stavby:

délka ochranných hrází                     2 143 m

délka mobilních stěn                         300 m

rekonstrukce nábřežních zdí              1 293 m

 

Souhrnné informace o vybraných akcích protipovodňové ochraně na Ohři

 

lokalita

náklady

rok dokončení

stav

vodní dílo Janov I.

52,1 mil. Kč

2010

dokončená

vodní dílo Janov II.

28,3, mil. Kč

2013

rozestavěná

Terezín

137,0 mil. Kč

2013

zahájená

Bohušovice nad Ohří

63,9 mil. Kč

2013

rozestavěná

Sokolov

15,3 mil. Kč

2012

zahájená

Královské Poříčí

7,6 mil. Kč

2012

rozestavěná

 

01
Zleva: ministr zemědělství Petr Bendl, starostka Terezína Růžena Čechová, ministr obrany Alexandr Vondra a generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma

01
Poklepání na základní kámen

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 26.1.2012 / 26.1.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém