Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Testování v Litoměřicích včera skončilo

 
logo
Rozsáhlé, šest dní trvající testování na koronavirus mají Litoměřice za sebou. Včera před polednem byli na Zahradě Čech otestováni poslední lidé. Požadovaných tří tisíc vzorků bylo dosaženo dříve, než se očekávalo.
Tisková zpráva ze dne 29. dubna 2020
 

 
 

„Testovací centrum na litoměřickém výstavišti fungovalo naprosto luxusně. Byla tu hezká, přátelská atmosféra. I přes krátký čas na přípravu a po úvodním chaosu, který ale byl všude, to v Litoměřicích byla úplná synchronie. Jako mraveniště, kde každý ví, co má dělat,“ chválila na včerejší tiskové konferenci město Litoměřice MUDr. Marcela Koudelková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky, která koordinovala centra v Praze a v Litoměřicích.

Výsledky testování, jehož cílem bylo zjistit promořenost lidí koronavirem, budou známy až zhruba v polovině května. Tedy poté, co skončí i testování na několika dalších místech v zemi vybraných Ministerstvem zdravotnictví a dojde k vyhodnocení.

Na přípravu akce bylo minimum času. „V pondělí odpoledne volal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s tím, že ve čtvrtek to vypukne,“ připomněl starosta Ladislav Chlupáč, jak se o testování dozvěděl. Klíčový byl podle něj výběr místa a také slunečné počasí. Společnost Zahrada Čech okamžitě nabídla svou pomoc i potřebné zázemí v pavilonu G. „Patří jí za to velké poděkování, stejně jako zaměstnancům nemocnice, kteří zajistili proškolení lidí. Neocenitelnou pomoc odvedli studenti ústecké fakulty zdravotnických studií, kteří zajišťovali odběry krve, stejně jako dobrovolníci města a dobrovolnického centra Diecézní charity, členové krizového štábu města, státní i městská policie, armáda, pracovníci technických služeb, skauti a další,“ připomněl starosta Chlupáč.

O odběry lidé jevili velký zájem. První den neváhali vystát i tříhodinovou frontu. Ačkoliv bylo nejprve ministerstvem avizováno, že je testování určeno pouze obyvatelům Litoměřic, nebyl nakonec odmítnut nikdo. Podle koordinátorky Koudelkové přicházelo více žen. „A když už muži přišli, tak většinou s doprovodem partnerky,“ dodala. Jako první se naplnila tisícovka vzorků ve střední věkové kategorii 40 až 59 let, což byl rozdíl oproti jiným místům, kam v první fázi přicházeli nejčastěji senioři. Požadovaný tisící vzorek mezi nejmladšími (18 až 39 let) byl získán včera před dvanáctou hodinou. Testování v Litoměřicích nebylo rozhodnutím ministerstva určeno dětem.

Akce byla neobvyklou zkušeností pro studenty fakulty zdravotnických studií. Založena byla v roce 2012 a má zhruba osm set studentů. „V úterý odpoledne jsem vyzval studenty, ať se přihlásí ti, co chtějí v Litoměřicích pomoci. Druhý den byly naplněné stavy,“ prohlásil včera děkan fakulty Zdeněk Havel s tím, že akci zajišťovala katedra ošetřovatelství a s testováním pomohli kromě pedagogů i studenti oborů všeobecná sestra a porodní asistence. Děkan zároveň připomněl, že další studenti už v souvislosti s epidemií pracují v dalších zdravotnických zařízeních v kraji.

Kontrolní výtěry z nosohltanu lidem, kterým rychlotest odhalil přítomnost koronaviru z krve, pak zajišťovali vojenští zdravotníci z 6. polní nemocnice v Hradci Králové.

Výstaviště Zahrada Čech tak díky testování nezelo v těchto dnech prázdnotou. Vlivem koronaviru totiž přišlo o celou jarní sezónu. „Jsme rádi, že jsme mohli takto pomoci,“ uvedla ředitelka výstaviště Michaela Mokrá na včerejší tiskové konferenci, která zakončila organizačně náročnou akci.

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 29.4.2020 / 29.4.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém