Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Tip na vánoční dárek: vyšla monografie Umění v nouzi!?

 
Umění v nouzi!?
Česko-německá kniha, navazující na stejnojmennou výstavu konanou od září 2019 až do února 2020, přináší pohled na snahu Sekce pro výtvarné umění Muzejní společnosti Teplice-Šanov vytvořit z Teplic jedno z center německo-českého meziválečného umění.
Tisková zpráva ze dne 15. prosince 2020
 

 
 

Sekce působící v letech 1932–38 se cíleně věnovala výstavní, akviziční i vzdělávací činnosti a sdružovala také laickou veřejnost, kterou učila rozpoznat a ocenit kvalitní moderní výtvarné dílo. Členům zprostředkovávala uměleckohistorické přednášky i různé výhody při získávání děl, odběru uměleckých časopisů nebo vstupech na výstavy. Uspořádala 19 výstav, vedla městskou galerii moderního umění a vybudovala jeho rozsáhlou muzejní sbírku.

V deseti kapitolách a dvou případových studiích, jejichž autory jsou vedle editorky Bohuslavy Chleborádové také Anna Habánová, Rainer Wandler a Klaus Mohr, se snaží přiblížit činnost teplické Sekce v širších kulturně společenských souvislostech nejen z regionálního hlediska, ale také v kontextu vývoje německo-českého umění meziválečného Československa. Kapitoly jsou doplněny stručným biografickým slovníkem teplických výtvarných umělců a dalších vybraných osobností, soupisem výstav včetně seznamu vystavujících, seznamem vybraných členů Sekce i jmenným rejstříkem.

Na 160 stranách je text knihy doplněn 157 reprodukcemi nejen uměleckých děl a archivních dokumentů, ale také pohlednic a fotografií tehdejších Teplic. Grafická úprava Jana Havla navozuje souznění s dobovou atmosférou, čímž byl splněn záměr vytvořit „muzejně galerijní“ publikaci upozorňující na opomíjené specifikum galerijních sbírek v muzeu.

Vydání monografie se připojuje k dlouhodobým projektům dalších institucí, které přibližují tuto problematiku našich dějin umění a je věnovaná jednatelce Sekce Emmě Meisel zahynuvší v roce 1942 v Osvětimi.

Kniha vyšla za přispění Česko-německého fondu budoucnosti a Ministerstva kultury ČR. V případě vašeho zájmu si můžete od pondělí 14. 12. publikaci zakoupit za 299,- Kč v recepci muzea na teplickém zámku nebo posílejte objednávky na adresu: Regionální muzeum v Teplicích, Zámecké náměstí 14, Teplice 415 01 nebo mail: klasterkova@muzeum-teplice.cz (nezaručujeme dodání do Vánoc). Publikace zasíláme na dobírku nebo na fakturu (pro organizace). K uvedeným cenám bude připočítáno poštovné a balné dle Ceníku RMT (na dobírku 120,- Kč, na fakturu 80,- Kč).

01
Publikace navazuje na stejnojmennou výstavu

02
Pro zájemce o umění by mohla být kniha dobrým tipem na vánoční dárek

 

 

 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 15.12.2020 / 15.12.2020 | Zveřejnit od: 15.12.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém