Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Tisková odpověď k článku Za finanční sbírku dostanou pokutu

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
 

 
 

Tisková odpověď k článku Za finanční sbírku dostanou pokutu

(vyšlo v Deníku Litoměřicka v pondělí 16. září 2002)

            Krajský úřad Ústeckého kraje skutečně zahájil správní řízení s obcí Vražkov, která neoznámila konání veřejné sbírky, přesněji řečeno byla oznámena až po jejím konání. Tento problém však není problémem pouze Vražkova, ale do dnešního dne i několika dalších obcí v kraji. Rozhodně odmítám, že bychom ve správním řízení chtěli cíleně postihovat obce za shromažďování prostředků na humanitární účely v období povodní. Ale zákony jsou od toho, aby se dodržovaly, a pokud jsou nedokonalé či nepraktické, je nutné je změnit. Nemohu tedy souhlasit s otištěným tvrzením starosty Vražkova Oto Sedláčka, že: „…zákony nelze vždy dodržovat, pokud chceme něco udělat“.

            Pokud Zastupitelstvo obce Vražkova rozhodlo o uspořádání veřejné sbírky dne 13. srpna, pak pokud by byla veřejná sbírka téhož dne oznámili, mohla být v souladu s právem od 17. srpna (podle otištěných informací se nejvíce financí  vybralo právě mezi 17. a 18. srpnem).

            Víme, že ne veškerá činnost úředníků je dokonalá, ale od okamžiku vyhlášení nouzového stavu byli potřební úředníci na krajském úřadě  takřka nepřetržitě. Krizové telefony fungovaly bezvadně a k dispozici byl i mobilní telefon na příslušného úředníka právě pro oblast veřejných sbírek. Pružně byly zpracovány vzory a detailní postupy, které byly přístupné nejenom na internetových stránkách, ale byly předány prostřednictvím okresních úřadů obcím. A jak v té době rozhodovali ti „zákonem se slepě řídící úředníci“? Bez ohledu na čas byli neustále k dispozici na telefonu, rozhodovali obratem po obdržení  byť i jenom faxové verze oznámení o konání sbírky, po dohodě si pro některá oznámení i dojeli, poskytovali  právní servis při výkladu zákonů o obcích a veřejných sbírkách… Jsem přesvědčená o tom, že tvrdé úsudky o práci krajských úředníků otištěné ve zmíněném článku jsou urážkou jejich práce, která v době krize vysoce překračovala standardní pracovní postupy a pracovní dobu.

            Uložená pokuta ani její výše nejsou v současné době důležité - Krajský úřad se netají tím, že pokud pokuty uloží, pak budou pouze symbolické, ovšem za předpokladu, že nedojde ke zneužití příspěvků získaných veřejnou sbírkou.

            Po zkušenostech z minulých dnů připravuje Ústecký kraj návrh změny zákona o veřejných sbírkách tak, aby při budoucích krizových situacích byl postup výrazně jednodušší s tím, že by pravomoci byly na samotných obcích či městech. S tím však bude spojena i jejich nesrovnatelně vyšší odpovědnost. Znalost zákona o veřejných sbírkách však i v těchto případech bude nutností.

Připravila: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 23.9.2002 / 23.9.2002 | Zveřejnit od-do: 23.9.2002-23.12.2002

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém