Tisková zpráva z 19. jednání Rady Ústeckého kraje

Tato zpráva má pouze informativní charakter

Rada Ústeckého kraje se zabývala rozpočtovým výhledem na období 2010 – 2014

Rada Ústeckého kraje na svém 19. zasedání doporučila zastupitelstvu schválit rozpočtový výhled na roky 2010 – 2014. „Při sestavování výhledu jsme vycházeli z toho, že se očekává hluboký pokles financí od státu kvůli snížení daňové výtěžnosti. V letošním roce se příjmy Ústeckého kraje propadly o více než 600 milionů korun, příští rok se odhaduje propad, který přesáhne jednu miliardu. Tato situace se bude pravděpodobně opakovat i v následujících letech ,“ vysvětlil zástupce a náměstek hejtmanky Pavel Kouda, který má na starost mimo jiné právě krajský rozpočet.

Vedle daňové výtěžnosti se radní při sestavování výhledu řídili odbornými odhady a závazky, které je nutné plnit. „Přednostně chceme uspokojit povinné výdaje a také příspěvky zřizovatele pro krajské organizace, tedy domovy důchodců, ústavy sociální péče, školy, muzea a další,“ doplňuje Pavel Kouda: „Zároveň postupujeme tak, abychom zachovali zaměstnanost v našich příspěvkových organizacích.“ Ve výhledu je zohledněna snaha maximálně využít finančních prostředků poskytovaných v rámci projektů Evropské unie a dalších finančních mechanismů. Preferovány jsou projekty spolufinancované z ROP Severozápad – rekonstrukce krajských komunikací a rekonstrukce budov příspěvkových organizací oblasti školství, sociálních věcí a zdravotnictví. „Vlastní projekty z EU a další finanční mechanismy se budou profinancovávat prostřednictvím úvěrového rámce,“ vysvětlil ekonomický náměstek a dodal: „Co se týče centrální rezervy kraje, navrhujeme, aby její výše dosahovala jedno procento z vlastních příjmů.“

„Rozpočty navrhujeme jako vyrovnané. Členové rady se dohodli na zapojení investičního úvěru ve výši 700 milionů korun v letech 2010 a 2011 a  také na snížení běžných a kapitálových výdajů zejména fakultativní,“ doplnil Pavel Kouda. Zastupitelstvo Ústeckého kraje se rozpočtovým výhledem bude zabývat na svém jednání 24. června.

Připravila:  Veronika Kindlová, tisková mluvčí Ústeckého kraje

kancelář hejtmanky Ústeckého kraje