TISKOVÁ ZPRÁVA z 22. jednání Rady Ústeckého kraje, III. volební období

(úterý 14. července)

Tato zpráva má pouze informativní charakter

FINANČNÍ DARY FYZICKÝM OSOBÁM

Rada kraje schválila pravidla pro poskytování finančních darů z Havarijního fondu Ústeckého kraje na odstranění povodňových škod z počátku letošního července. Rozhodla o poskytnutí darů podle § 59 odst. 2 písm. f) Zákona 129/2000 Sb., o krajích (krajská zřízení). V návaznosti na Zásady Havarijního fondu a jeho Pravidla pro poskytování darů byly stanoveny finanční dary fyzickým osobám a jejich výše je odstupňována podle rozsahu zatopení. Majitelé nemovitostí určených k trvalému bydlení respektive nájemci bytů v nich získají částku 10 000 Kč (zatopení sklepů), 20 tis. Kč (částečné zatopení) až po sumu 30 tisíc korun při úplném zatopení objektu bydlení. Finanční prostředky jsou osvobozeny od daně darovací, poněvadž dar na odstranění následků povodní je darem na humanitární a charitativní účely. Celková výše finančních darů představuje částku 8 670 tis. Kč a příjemci bude přibližně 600 fyzických osob.

Finanční dary předají představitelé kraje občanům ještě tento týden, přijetí finančního daru potvrdí příjemce podepsáním Darovací smlouvy dle § 628 a násl. Zákona č. 40/1964 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

"Finanční dary schválila naše krajská rada na mimořádném zasedání v úterý, v podstatě okamžitě po tom, co jsme dostali podklady od měst a obcí a po určení stupně poškození jednotlivých objektů. Už do konce tohoto týdne bude většině postižených občanů dar předán," říká vicehejtman Pavel Kouda.

Například v Děčíně bude dar poskytnut 29 fyzickým osobám (na poničenou nemovitost resp. zničené věci movité) v celkové částce 400 tis. Kč, v Benešově nad Ploučnicí bude příjemcem daru čtyřicet osob, mezi které bude rozdělen jeden milion korun, v obci Markvartice obdrží dar sto občanů v celkové částce téměř dva miliony korun apod.

DARY MĚSTŮM A OBCÍM

Rada Ústeckého kraje rozhodla o poskytnutí věcných darů v rámci humanitární pomoci postiženým obcím a jejich občanům. Tyto věci (tandemové pytle, pracovní rukavice, prací, čisticí, hygienické a dezinfekční prostředky, obuv, stavební kolečka, motorové pily, vysokotlaké čističe, čerpadla a d.) jsou průběžně předávány. Celková suma představuje částku 382 tis. Kč jako humanitární pomoc a 111,5 tis. Kč jaké věcné dary obcím. Kromě toho zaplatil vakcínu na očkování proti žloutence pro 74 hasičů, kteří zasahovali a zasahují v postižené oblasti. Probíhá rovněž očkování dětí ve věku 3 - 5 let v místech, kde hrozilo nebezpečí infekcí (celkem bude očkováno 80 dětí).

VYHLÁŠENÍ VEŘEJNÉ SBÍRKY

Členové Rady Ústeckého kraje rozhodli o konání veřejné sbírky Ústeckým krajem za účelem odstraňování povodňových škod na majetku osob a organizací na území Ústeckého kraje, které nastaly po nenadálých a bleskových povodních počátkem července. Veřejná sbírka bude provedena formou shromažďování příspěvků na bankovním účtu zřízeném pro tento účel Ústeckým krajem, a to po dobu ode dne uvedeného v rozhodnutí Ministerstva vnitra České republiky až do 31. srpna 2009. Název bankovního účtu je KONTO POVODEŇ DĚČÍNSKO.

"Znamená to," říká zástupce hejtmanky Pavel Kouda, "že občané, společnosti, firmy a všichni ti, kteří chtějí vyjádřit svoji solidaritu s občany postiženého Děčínska, budou moci na uvedené konto posílat finanční příspěvky. Peníze budou jedním ze zdrojů na odstraňování škod a mohu říci, že v účetnictví kraje budou prostředky sledovány odděleně od majetku a závazků kraje mimo jeho rozpočet."

Rozhodnutí MV ČR lze očekávat v nejbližších dnech. Ihned po rozhodnutí ministerstva vnitra zveřejní Ústecký kraj číslo účtu a potom bude průběžně informovat veřejnost o výši příspěvků na kontu Povodeň Děčínsko.

Připravil Zbyněk Šebesta,

odd. tiskových informací odboru kancelář hejtmanky,

Krajský úřad Ústeckého kraje,

Velká Hradební 3118/48, Ústí nad Labem