Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Touha po zapsání Českosaského Švýcarska na Seznam UNESCO stále trvá

 
001
Na Krajském úřadě Ústeckého kraje se tento týden sešla pracovní skupina, která má za úkol provést další důležité kroky vedoucí k vytyčenému cíli – k zápisu Českosaského Švýcarska na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Nyní je potřeba žádost zařadit na čekací listinu, ze které se následně realizují nominace.
Tisková zpráva z 9. října 2012
 

 
 

Členy české pracovní skupiny jsou krajský radní pro regionální rozvoj a cestovní ruch Radek Vonka, zástupci Ministerstva životního prostředí ČR a dále Národního parku České Švýcarsko, o.p.s. České Švýcarsko a Destinační agentury České Švýcarsko. Během společného jednání se účastníci zabývali výběrem území pro zápis na čekací listinu UNESCO na saské straně. Expertní komise saské vlády navrhla Českosaské Švýcarsko na společný zápis území pod gescí české strany a saská vláda se k tomuto návrhu připojila. Nyní se proto rozběhnou jednání na federální úrovni na německé straně.

 

Podobná pracovní skupina jako v České republice vznikne proto v nejbližší době i v Německu. Následným úkolem obou států je dostat oblast parku na čekací listinu UNESCO. To by se mělo uskutečnit do konce ledna 2013.

 

Po zápisu Českosaského Švýcarska na čekací listinu bude tentokrát už česko-německá pracovní skupina připravovat potřebné materiály důležité pro nominaci a následně bude jednat s dotčenými obcemi a institucemi o dalším postupu na obou stranách území. „Připravujeme k tématu Českosaské Švýcarsko a UNESCO mediální kampaň. Domnívám se, že negativní postoje, které stále ještě zaznamenávám, plynou hlavně z nedostatku informací. Naštěstí velká většina obcí a podnikatelů považuje UNESCO za výbornou marketingovou značku, která do regionu přinese nejen zvýšený příliv turistů, ale rozšíří možnosti nových míst na trhu práce,“ řekl radní Radek Vonka.

 

Českosaské Švýcarsko, jedna z nejcennějších přírodních oblastí Evropy, usiluje o zápis na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO už několik let. Dosud tam žádná česká přírodní památka není. České Švýcarsko by bylo první. Na Seznamu světového kulturního dědictví ale má naše země hned dvanáct míst. Momentálně proto probíhají jednání a diskuze na české i saské straně za účasti odborníků i politiků, starostů a představitelů různých zájmových spolků.

 

„Krajina Českosaského Švýcarska si zápis zaslouží. Účast Pravčické brány v semifinále volby nových Divů světa svědčí o jedinečnosti tohoto skalního útvaru minimálně na evropském kontinentu. Přeji si, aby právě území, které se nachází v Ústeckém kraji, bylo zapsáno jako první v České republice na Seznam světového přírodního dědictví UNESCO a udělám pro to vše, co je v mých silách,“ doplnil radní.

 

Připravila:

Mgr. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Tel.: 475 657 741, 734 412 962

ticha.a@kr-ustecky.cz

 

01
Jednání radního Radka Vonky (v čele) se zástupci Ministerstva životního prostředí ČR, Národního parku České Švýcarsko, o.p.s. České Švýcarsko a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR02

01
Za NP České Švýcarsko přijeli ředitel Pavel Benda (uprostřed) a Tomáš Salov, za Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR Jindřiška Jelínková.

01
Zástupci Ministerstva životního prostředí ČR (zleva): Lukáš Pokorný, Iveta Špalková, Matyáš Vitík a Vladislav Dykast

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 9.10.2012 / 9.10.2012

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém