Orientační nabídka


International


Hledat
 

Tradiční lidová kultura

logo ÚK
Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje

 
 
 

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje

 

Krušnohorské betlémářství“ a Šluknovské betlémářství“ jsou dvě úvodní položky zapsané na Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje (dále jen Seznam). Jejich zápis doporučilo Radě Ústeckého kraje Regionální pracoviště tradiční lidové kultury kraje v září roku 2015. Stejným procesem prošla nominace statku „Velikonoční jízdy v Mikulášovicích“, který byl na krajský Seznam zařazen začátkem roku 2017.

 

V prosinci roku 2017 Rada Ústeckého kraje rozhodla o zařazení do Seznamu čtvrtého nemateriálního statku tradiční lidové kultury pod názvem „Krušnohorská hračka“. Tento fenomén lidového umění se datuje od druhé poloviny 18. století po současnost, s kulminačním obdobím mezi lety 1880 až 1938, kdy se výrobě dřevěných hraček věnovalo v Krušnohoří nespočet hračkářských firem i jednotlivých řemeslných dílen. V současnosti se tradiční výroba krušnohorských hraček v Ústeckém kraji dochovala v původním prostředí a v historickém pojetí pouze v obci Nová Ves v Horách, která administrativně patří do okresu Most.

 

Držitelem tohoto prestižního Seznamu, na který jsou zapisovány nejvýznamnější projevy z oblasti tradiční lidové kultury vyskytující se na území kraje, je Ústecký kraj. Účelem Seznamu je ochrana, zachování, identifikace, rozvoj a podpora nemateriálního kulturního dědictví. Vedením Seznamu je pověřeno Regionální muzeum v Teplicích, příspěvková organizace, které je současně pověřenou organizací k zajištění úkolů tradiční lidové kultury v Ústeckém kraji.

 

Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje se zřizuje v souladu s usnesením vlády České republiky ze dne 5. ledna 2011 č. 11 o Koncepci účinnější péče o tradiční lidovou kulturu v České republice na léta 2011 – 2015, kde se doporučuje krajským orgánům ve spolupráci s regionálními odbornými pracovišti pro péči o tradiční lidovou kulturu v krajích vytvořit tzv. krajské soupisy regionálně významných projevů tradiční lidové kultury. Pravidla pro vedení Seznamu byla schválena Radou Ústeckého kraje usnesením č. 158/94R/2015 ze dne 14. 10. 2015, obsahují informace k procesu navrhování a zapisování významných nemateriálních projevů tradiční lidové kultury vyskytujících se na území kraje.

 

Více informací o Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Ústeckého kraje poskytuje Regionální centrum pro tradiční lidovou kulturu http://www.muzeum-teplice.cz, informace o národním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky jsou k nalezení na webových stránkách Ministerstva kultury ČR v sekci Regionální a národnostní kultura.

 

Odkazy


 
 
 

Kontext

Umístění: Složky dokumentů > Kultura a památková péče - 2014 > Tradiční lidová kultura

Zobrazit aktuální dokumenty | archiv dokumentů | dokumenty včetně archivu


Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies