Odpověď pro Karolínu Kučerovou, Týden (kucerova@tyden.cz) ze dne 3. 7. 2007
Dotaz (v původním znění):
Dobrý den,
obracím se na Vás s otázkami, které se týkají využití výzkumu společnosti STEM/MARK o turismu v ČR, respektive o tom, kolik návštěvníků do Česka přijíždí ze zahraničí, za jakým účelem a kolik peněz a za co v Česku utrácejí.
Vím, že Váš kraj si nechal vypracovat analýzu, zaměřenou právě na návštěvníky ve svém regionu.
Jak hodnotíte zjištěné informace, a máte už představu o tom, k čemu je využijete (např. priority v budování lákadel/infrastruktury apod.)? Kolik musel kraj do vlastního vyhodnocení výsledků investovat? Má už kraj (resp. obce v kraji) připravené nějaké projekty, na které žádá prostředky z EU na podporu turistického ruchu? Podílí se kraj nějak na koordinaci těchto aktivit?
Předem díky za rychlé odpovědi, pěkný den!
Odpověď:
Odhadem navštívilo Ústecký kraj v roce 2006 celkem 1,6 milionu zahraničních návštěvníků, což představuje 9 % všech turistů, kteří navštívili ČR. Z tohoto počtu jich přibližně 300 tisíc do kraje přicestovalo na vícedenní pobyt, převažují však návštěvy jednodenní (4.místo v ČR ze všech krajů). Ústecký kraj navštěvují především turisté ze SRN, tvoří 3/5 zahraničních turistů. Převažujícím důvodem návštěvy našeho regionu jsou nákupy, následují rekreace, zábava a návštěva příbuzných a známých. Dovolenou však v našem kraji tráví například turisté z Velké Británie, Nizozemci nebo Rakušané. Frekvence návštěv zahraničních návštěvníků je velmi častá, pro 9 z 10 turistů byla návštěva ČR opakovaná. Nejčastěji navštěvovanými okresy v rámci návštěvy Ústeckého kraje jsou Teplice a Děčín, a nejčastěji navštěvovanými místy v rámci návštěvy Ústeckého kraje jsou Varnsdorf, Teplice a krajské město Ústí nad Labem.
Náklady Ústecké kraje na zjištění dat z r. 2006 byly ve výši 200 tis. Kč. Využíváme ale i dat z Českého statistického úřadu a ze šetření agentury Czechtourism.
Zjištěné závěry budou využity především pro zacílení marketingových aktivit, především na propagaci i na jiných trzích než na německém a k přesvědčování jednodenních návštěvníků o prodloužení pobytu.
Ústecký kraj se výrazně podílí na budování infrastruktury cestovního ruchu, především ubytovacích kapacit a na zlepšování stávající kvality úrovně služeb. Řada projektů byla realizována již v rámci Společného regionálního programu prostřednictvím krajských grantových schémat, v nichž bylo rozděleno cca 165 mil. Kč (130 mil. Kč z EU a 35 mil. Kč z prostředků kraje). Podpořené projekty byly použity právě na marketingové aktivity a na budování a zkvalitnění ubytovacích a stravovacích kapacit.
V plánovacím období čerpání dotací z EU v letech 2007 - 2013 je v rámci projednávaného Regionálního operačního programu (ROP) NUTS II Severozápad (Ústecký a Karlovarský kraj)
k dispozici pro prioritní osu „Udržitelný rozvoj cestovního ruchu“ téměř 143 mil. EUR. Kraj i města již mají připravené projekty, oddělení cestovního ruchu odboru regionálního rozvoje krajského úřadu připravuje do ROP šest projektových záměrů:
V oblasti cyklostezek byl spuštěn Cykloportál Ústeckého kraje a byla dokončena marketingová studie rozvoje cykloturistiky, právě z důvodu koordinace a jako podklad pro čerpání prostředků EU na budování cyklostezek.
S využitím údajů agentury STEM/MARK a.s připravil:
František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje
oddělení tiskových informací
Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem
tel. 475 657 788
janacik.f@kr-ustecky.cz