Orientační nabídka


 

Týmy školáků mapují region

001
Potkáváte v ulicích skupinky školáků? Nedivte se. Jsou to týmy, které pracují na projektu KOLUMBUS – Poklady kolem nás a v nás. Školáci pomocí turistických GPS a zcela nového výukového programu mapují region. Pátrají po historii, lidských osudech nebo přírodních zajímavostech. Informace pak sami zanášejí na speciální internetový portál.
Tisková zpráva z 10. ledna 2012
 

 
 

„Je to naprosto jedinečná příležitost, jak děti pro něco nadchnout, dostat je ven do přírody a zároveň prohloubit jejich znalosti,“ říká učitelka Klára Cíglová ze Základní školy v Měcholupech. Do projektu se škola zapojila společně s dalšími dvanácti z celého Ústeckého kraje. „Museli jsme se naučit ovládat GPS přístroj a portál Kolumbus, ale zvládli jsme to dobře. Děti to opravdu baví. V rámci výuky vyhledáváme zajímavosti, přemýšlíme o tom, co bychom mohli zmapovat nejen pro sebe, ale i pro další skupiny. Už několikrát jsme byli v terénu a zpracované informace vložili do speciálních schránek. Když se podíváte do mapy portálu a pak k nám přijedete, můžete si zkusit něco najít,“ doplňuje její kolegyně Michaela Mandová, která se projektu věnuje s další skupinou.

 

Projekt je založen na principech zážitkové pedagogiky. Školáci sami pátrají po zajímavostech v jejich okolí, které ale zároveň korespondují s tím, co se učí ve škole. Využívají k tomu přírodopis, zeměpis nebo dějepis, ale také speciálně vytvořené volitelné předměty. „Projekt začal v lednu 2011. Zhruba půl roku trvala příprava metodiky pro školáky i učitele a vznik internetového portálu, který je určen speciálně pro potřeby školáků a který najdete na adrese www.projekt-kolumbus.cz,“ vysvětluje za realizační tým Magdaléna Jenčíková.

 

Týmy školáků ze druhých stupňů ZŠ pracují ve školních třídách, kde sbírají a třídí informace, rozhodují se  o tom, co připraví pro své spolužáky. Tomu pak dají hmotnou podobu – vyrobí poklad a ten schovají někde v terénu. Pojetím může projekt připomínat celosvětovou hru Geocaching. V případě projektu Kolumbus ale jde především o to, aby školáci sami vyhledávali zajímavosti a vlastní aktivitou tak doplňovali informace, které chybějí i ve školních osnovách. Zdokonalí si svoje schopnosti práce s novými technologiemi, naučí se spolupracovat v týmu a nakonec i více poznají svůj region a kraj.

 

Znalosti si ale nejdříve museli osvojit pedagogové. Ti, kteří se na projektu podílejí, prošli školením ještě předtím, než byl program zařazen do výuky. „Museli se naučit ovládat turistickou GPS – nastavovat souřadnice, zadávat body, hledat na mapě. Také museli zvládnout obsluhovat základní administraci portálu, na který informace zanáší. Myslím, že to mnohé překvapilo a my měli radost, že práce s projektem nadchla i dospělé,“ říká o školení lektor Pavel Fekete, který měl pedagogy po dva dny na starosti.

 

„Vše je připraveno tak, aby se výuka snadno vžila. Jsem rád, že jsem si to mohl sám vyzkoušet. Ovládání systému je velice intuitivní, takže jsme všechno zdárně zvládli, především tedy obsluhu portálu,“ doplňuje Tomáš Babouček, učitel z 15. základní školy v Mostě, která je partnerskou školou projektu.

 

Do projektu se zapojilo celkem 13 základních škol – z Děčína, Ústí nad Labem, Lovosic, Mostu, Litvínova, Měcholup, Hamru a Meziboří. Všechny týmy teď čeká důležitý úkol. Vybrat svůj nejpovedenější bod a ten přihlásit do soutěže Kolumbovo vejce.  „O vítězi rozhodne porota letos        na jaře, ti nejlepší se mohou těšit na zajímavé ceny,“ říká na závěr koordinátorka vzdělávání Magdaléna Jenčíková.

 

Projekt Kolumbus – Poklady kolem nás a v nás  je realizován v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který byl schválen výběrovou komisí ve 4. výzvě globálních grantů OP VK Ústeckého kraje. Na projekt byla schválena dotace ve výši 3 739 089, 60 Kč, projekt je realizován v oblasti podpory 1.1 – Zkvalitnění počátečního vzdělávání v Ústeckém kraji. Ústecký kraj je zde v pozici Zprostředkujícího subjektu.

 

Připravila: Bc. Magdaléna Jenčíková, tel. 777 34 06 34

 

04
01
Školní týmy v terénu

02

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 10.1.2012 / 10.1.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém