Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Ústecká knihovna zná svého Čtenáře roku 2019 mezi muži

 
foto
V Severočeské vědecké knihovně v Ústí nad Labem byl vyhlášen Čtenář roku 2019. Řád mistra četby získal Josef Bohuněk, který od své registrace do knihovny přečetl 1428 knih, jejichž celková váha přesahuje 500 kilogramů. Cílem této akce je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají.
Tisková zpráva ze dne 19. března 2018
 

 
 

Vyhlášení vítězů proběhlo v rámci besedy Ostrov duchů s Josefem Formánkem, který je tváří ústecké knihovny.  Ceny vítězům předali krajská radní pro oblast kultury Jitka Sachetová, ústecký primátor Petr Nedvědický a vedoucí odboru kultury a památkové péče Adam Šrejber. Mistr četby Josef Bohuněk k četbě a návštěvám knihovny vede i svoji rodinu. Nejčastěji si půjčuje sci-fi, fantasy a komiksy.

Na základě průzkumu čtenářství, kde bylo potvrzeno, že muži čtou výrazně méně než ženy, se rozhodl Svaz knihovníků a informačních pracovníků muže ve čtenářství podpořit. V průběhu března jsou tak vybíráni Čtenáři roku - muži v jednotlivých knihovnách po celé republice. A co musel splnit každý „Mistr čtenář – muž“? Pravidelně si půjčovat knihy, účastnit se akcí knihovny, případně se zapojit do jejich příprav a pokud jsou registrovaní další členové rodiny, získal nominovaný čtenář body navíc.

  

V závěru slavnostního předávání daroval Jaroslav Rydval, který byl jedním z nominovaných na Čtenáře roku 2019 a dobrovolný překladatel titulů, knihovně publikaci z roku 1898 „Vlastivěda politického okresu Šluknov“ a „Ústí nad Labem před rokem 1930“. Tyto knihy budou zařazeny do oddělení regionální literatury a budou k dispozici čtenářům knihovny.

 

Z městských „Mistrů četby“ vzejdou krajští vítězové a z těch vybere Svaz knihovníků a informačních pracovníků celostátního vítěze, který bude slavnostně představen v přímém přenosu České televize v rámci předávání cen Magnesia Litera 2019 v neděli 7. dubna.


foto
Čtenářem roku 2019 se za ústeckou knihovnu stal Josef Bohuněk. Vlevo ředitelka Severočeské vědecké knihovny Jana Linhartová.

foto
Ceny předala také krajská radní pro oblast kultury Jitka Sachetová.

foto
Ústecký primátor Petr Nedvědický a oceněný čtenář Josef Bohuněk.

foto

foto
Mezi nominovanými byl také aktivní čtenář a překladatel Jaroslav Rydval.

foto
Po předávání následovala beseda se spisovatelem Josefem Formánkem.

 


 

 

 

 


 
Zodpovídá: Mgr. Markéta Voleníková
Vytvořeno / změněno: 19.3.2019 / 19.3.2019

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém