Orientační nabídka


 

Ústecký kraj a město Ústí nad Labem podpořily „Divokou Miladu“ – unikátní projekt, který propojí přírodu, vědu a zábavu

V areálu Zoo Ústí nad Labem proběhlo společné jednání vedení Ústeckého kraje a Statutárního města Ústí nad Labem. Společně tak podpořili inovativní záměr přírodě blízké a ekonomicky smysluplné transformace území jezera Milada.
01
 

 
 

Projekt „Divoká Milada“ je připravený s cílem vytvořit harmonické území, kde se snoubí ochrana přírody, volnočasové využití, vědecký výzkum i podpora místní ekonomiky.

Záměrem není vybudovat v okolí jezera zoologickou zahradu, ale vytvořit něco opravdu výjimečného. Představte si zoologický park s rozlohou 700 hektarů, který se stane ochranářským, vzdělávacím a zábavným centrem pro všechny.  Ve střední Evropě neexistuje srovnatelná kombinace příležitostí k rekreačně sportovnímu vyžití, ochraně přírody a prezentaci atraktivních velkých zvířat doplněný výzkumem jejich vlivu na ekosystémy. Chceme spojit zážitek z divoké přírody s aktivním odpočinkem a poznáním. Jsem si jistá, že projekt bude pro oblast velkým přínosem a podpoří i rozvoj udržitelného cestovního ruchu,“ uvedla ředitelka Zoo Ústí nad Labem Ilona Pšenková, která je odbornou garantkou projektu.

Projekt počítá s využitím velkých kopytníků k obnově přírodních procesů v postindustriální krajině, vzniklé technickou rekultivací. Zoo Ústí nad Labem na něm spolupracuje s Biologickým centrem AV ČR i dalšími odbornými institucemi.

„Divoká Milada je ukázkou toho, jak může krajina získat zcela novou tvář a smysl. Vznikne zde prostor, který přirozeně propojí přírodu, volnočasové aktivity i moderní přístupy k udržitelnému rozvoji. Jako kraj chceme být součástí této proměny – od prvních nápadů až po konkrétní projekty. Milada má potenciál stát se výjimečným místem, které přitáhne pozornost nejen u nás, ale i za hranicemi,“ říká hejtman Ústeckého kraje Richard Brabec.

„Životní prostředí vnímáme jako zásadní podmínku kvality života obyvatel regionu. Předkládaný záměr si klade za cíl dokončit revitalizaci a resocializaci jezera Milada a okolí. Další rozvoj lokality podpoří a diverzifikuje místní ekonomiku a zároveň přispěje k zachování přírodního rázu krajiny Milady. Projekt rovněž umožní návrat a dlouhodobé udržení biodiverzity v území zasaženém těžbou,“ uvedl primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický.

Projektový tým zahajuje práci na přípravě projektu. První na řadě bude biologický monitoring území, následovat bude projektová příprava a samozřejmě příprava žádostí o finanční podporu z národních i evropských dotačních programů.

Jezero Milada, které dnes představuje vodní plochu o rozloze více než 250 hektarů, vzniklo rekultivací po těžbě hnědého uhlí v Chabařovicích. V letech 1976–1991 zde bylo vytěženo přes 91 milionů tun uhlí. Ukončení těžby a záchrana města Chabařovice patří k historickým rozhodnutím regionálních samospráv po roce 1989.

 

1
Vizualizace projektu Divoká Milada (autor studio JinJan s.r.o.)

 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 26.5.2025 / 26.5.2025 | Zveřejnit od: 26.5.2025
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém