Orientační nabídka


 

Ústecký kraj má obavy o zajištění celoroční ambulantní pohotovostní péče v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Lounech, Žatci a Podbořanech

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Rada Ústeckého kraje vyjádřila pochybnosti nad finančním zajištěním celoroční ambulantní pohotovostní péče v městech Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Louny, Žatec a Podbořany, s kterými se kraj na financování APP nedohodl.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 14.1.2004

 

Ústecký kraj má obavy o zajištění celoroční ambulantní pohotovostní péče v některých městech

 

Skutečnost, že některá města v Ústeckém kraji nevyužívají nabídky na spoluúčast při financování ordinací Ambulantní pohotovostní péče (APP) vzbuzuje obavy krajských radních. Rozhodnutím krajského zastupitelstva vyčlenil Ústecký kraj pro síť těchto ordinací v tomto roce 12 milionů korun. Rozhodnutí předcházela několikaměsíční série setkání zástupců Ústeckého kraje s představiteli pověřených obcí o společném postupu při řešení této problematiky. Nynější organizace provozování ordinací ambulantní pohotovostní péče je zajištěna na základě shody mezi krajem a obcí, buď formou uzavřené dohody, nebo formou dohody mezi krajem a zdravotnickým zařízením, pověřeným zajištěním organizace ordinací ambulantní pohotovostní péče v příslušné spádové oblasti.         

            Dnes ale Rada Ústeckého kraje vyjádřila pochybnosti nad finančním zajištěním celoroční APP v městech Děčín, Ústí nad Labem, Teplice, Louny, Žatec a Podbořany, s kterými se kraj na financování APP nedohodl. Radní se shodli na tom, že provoz APP v těchto městech je stoprocentně zajištěn pouze po dobu, na níž vystačí příspěvek poskytovaný Ústeckým krajem - podle principů přijatých zastupitelstvem, je od počátku tohoto roku vyplácen všem městům a obcím bez rozdílu. Proto adresují zastupitelstvům Děčína, Ústí nad Labem, Teplic, Loun, Žatce a Podbořan výzvu, aby svou případnou připravenost k spoluúčasti na financování APP jasně deklarovali přijetím usnesení. „Chceme předejít potenciální situaci, kdy tato města vyčerpají před koncem roku krajskou dotaci,   „náhle“ zjistí že peníze nemají a budou je veřejně vyžadovat z rozpočtu Ústeckého kraje,“ vysvětlil rozhodnutí radních hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc a doplnil, že postup těchto měst je nespravedlivý vůči ostatním, která ochotu podílet se na spolufinancování APP dala najevo zcela zřetelně.

Hejtman připomněl, že Ústecký se nezřekl svého podílu odpovědnosti za zdraví občanů i přesto, že se jedná o zřejmou kompetenci státu a kraji nebo obcím tato povinnost nepřísluší. Na legislativně neukotvenou pozici ambulantních lékařských pohotovostí upozorňují také další kraje, Jihomoravský se v této souvislosti obrátil s žalobou na Ústavní soud ČR.

 

Zvuková příloha ke stažení - vyjádření Jiřího Šulce

  • Některá města prosazují pro občany netransparentní systém

„Oni nechtějí participovat na systému, kdy my jim pošleme peníze na APP a oni ji zajistí. Pro ně by byla přijatelná varianta obrácená, že my ji budeme zajišťovat a oni nám budou posílat polovinu peněz. Nemyslím si, že je pro občany tohoto regionu správné, aby v každém městě, tak jak je to u dopravní obslužnosti, byl nastavený jiný systém; jedno město APP dotuje a druhé říká já se o to nestarám. To nejde.“

 

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 754, mobil 603 192 631

e-mail: konecna.r@kr-ustecky.cz

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 15.1.2004 / 15.1.2004 | Zveřejnit od-do: 15.1.2004-15.2.2004
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém