Orientační nabídka


 

Ústecký kraj nesouhlasí s Generálním plánem rozvoje dopravní infrastruktury

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Hejtman Jiří Šulc vyjádřil zásadní nesouhlas s Generálním plánem rozvoje dopravní infrastruktury (GEPARDI), který ministerstvo dopravy předalo Ústeckému kraji k připomínkování. Z pohledu Ústeckého kraje má GEPARDI řadu zásadních nedostatků a nesplňuje požadavky na sociální a hospodářský rozvoje kraje.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 13.3.2006

 

Ústecký kraj nesouhlasí s Generálním plánem rozvoje dopravní infrastruktury

 

Hejtman Jiří Šulc vyjádřil zásadní nesouhlas s Generálním plánem rozvoje dopravní infrastruktury (GEPARDI), který ministerstvo dopravy předalo Ústeckému kraji k připomínkování. Z pohledu Ústeckého kraje má GEPARDI řadu zásadních nedostatků a nesplňuje požadavky na sociální a hospodářský rozvoje kraje. „Nedostatků je v materiálu, který připravilo ministerstvo, celá řada. Předně jsem pana ministra upozornil na to, že obsahuje z hlediska plánování neuskutečnitelné cíle. Podle hlavních cílů dopravní politiky by měl v Ústeckém kraji například do roku 2010 o 40 procent klesnout počet obcí ležících na trasách silnic I. třídy s nevyhovujícími parametry průtahu intravelánem. Takový termín je naprosto nesplnitelný,“ uvedl Jiří Šulc. „Již od vzniku krajů například v této souvislosti upozorňujeme na nutnost koncepčního řešení celé silnice I/13, který je ve směru z Libereckého kraje přivaděčem k dálnici D8. V tomto úseku má tato silnice naprosto nevyhovující parametry, zejména z Děčína přes Jílové a Libouchec k dálnici. Zarážející je, že v uplynulých deseti letech nebyla Ředitelstvím silnic a dálnic ani určena trasa silnice a příprava je naprosto zpomalena všemi zúčastněnými subjekty,“ dodává hejtman.

Naprosto nepřijatelný je v materiálu navrhovaný podíl kraje na výstavbě dálnic. „Ministerstvo by mělo přihlédnout k tomu, že Ústecký kraj je strukturálně postiženým regionem s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností. Pro řešení těchto problému je potřeba prioritně zajistit  rozvoj dopravní infrastruktury. Proto je zcela nepřijatelné, aby z celkových republikových prostředků určených na výstavbu dálnic šlo do kraje 5,9 procent, ačkoliv na počtu obyvatelstva v republice se kraj podílí osmi procenty. Požaduji navýšení tohoto podílu v GEPARDI na minimálně 10 procent,“ uvedl Jiří Šulc.

Za zásadní nedostatek považuje hejtman Ústeckého kraje také to, že předložený materiál se soustředí na rozvoj komunikací ve vlastnictví státu a neobsahuje žádný návrh rozvoje financování silnic II. a III. třídy. „Stát převedl na kraj tyto silnice ve velmi špatném stavu, léta do nich neinvestoval a jejich vnitřní dluh dnes činí jen v našem kraji přibližně 4 miliardy korun. Materiál také nezohledňuje velice špatný stav mostů na silnicích druhé a třetí třídy. Stavebně technický stav 500 mostních objektů v našem kraji neodpovídá jejich současnému zatížení. Náklady na opravy jsou velké a proto by měly být řešeny v rámci GEPARDI samostatně,“ uvedl hejtman.

Podle Jiřího Šulce by v souvislosti s financováním rozvoje dopravní infrastruktury mělo dojít

k zásadním změnám některých zákonů.

„Za naprosto nepřípustné považuji stávající snížení naplňování Státního fondu dopravní infrastruktury z vybrané daně z paliv blížící se deseti procentům. V tomto stavu je tento státní fond zbytečný a měl by být zrušen. Pokud nebude v dalších deseti letech do dopravní infrastruktury investováno minimálně 125 miliard ročně a tato částka nebude meziročně  navyšována minimálně o 10 procent, je rozvoj dopravních cest zcela vyloučen. Navrhuji proto použít 75 procent vybrané daně z minerálních olejů k naplnění Státního fondu dopravní infrastruktury, který je pak rozdělí mezi stát a kraje, například v poměru vlastněných silnic, ale především v dopravních návaznostech na dálnice a rychlostní silnice. Peníze vybrané na této dani by tak šly přímo do rozvoje silnic a nebyly by zapojovány do státního rozpočtu, kde se dnes rozpouštějí při vykrývání schodků zejména v sociální oblasti,“ napsal hejtman Jiří Šulc ministru dopravy.

.

 

 

připravil: Vojtěch Krump, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení informací a vnějších vztahů

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 742

krump.v@kr-ustecky.cz

 

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 14.3.2006 / 14.3.2006 | Zveřejnit od-do: 14.3.2006-14.4.2006
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém