Orientační nabídka


 

Ústecký kraj přispívá na lékařskou pohotovostní péči

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
"Lékařská pohotovost bude v Ústeckém kraji zachována, ovšem v jiné podobě než jakou nám po zrušení okresních úřadů zanechal stát. To bych rád vzkázal všem, kdo tvrdí, že Ústecký kraj likviduje institut lékařské pohotovosti a připravuje její zrušení," tvrdí hejtman Jiří Šulc.
 

 
 

Ústecký kraj přispívá na lékařskou pohotovostní péči

Tisková zpráva ze dne 12.8.2003

 

Ústecký kraj věnuje systému pohotovostní lékařské péče zvýšenou pozornost. I když dostal ze státního rozpočtu dotaci na její provoz ve výši 5 milionů korun, pro celý rok je připraven podílet se na dotování pohotovostní péče v celkové sumě 25,8 mil korun. „To je ale ani ne polovina z 63 milionů korun, které v loňském roce vyplatil stát na zajištění lékařské pohotovosti v sedmi bývalých okresech na našem území,“ připomíná hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc. Na odměny sloužícím lékařům a ostatním nestátním zdravotnickým zařízením, provozujícím ordinace pohotovostní péče (do 30.6.2003 i na lékárenskou a stomatologickou pohotovost ), Rada Ústeckého kraje vyčlenila v tomto roce částku 15 milionů korun, dalších téměř šest milionů na úhradu nákladů krajských příspěvkových organizací souvisejících se  zabezpečením pohotovostní péče a k úhradě zvýšených nákladů lůžkových zařízení a zdravotnických záchranných služeb spojených s omezením ordinační doby pohotovostní péče ambulantních lékařů vyčlenila částku 5 milionů korun.

Rozhodnutím rady z 18.6.2003 bylo vyplácení příspěvků na stomatologickou a lékárenskou pohotovost ukončeno k 1.červenci a se zdravotnickými organizacemi Ústecký kraj uzavřel smlouvy s platností do 30.9.2003. „Lékařská pohotovost bude v Ústeckém kraji zachována, ovšem v jiné podobě než jakou nám po zrušení okresních úřadů zanechal stát. To bych rád vzkázal všem, kdo tvrdí, že Ústecký kraj likviduje institut lékařské pohotovosti a připravuje její zrušení,“ tvrdí hejtman Jiří Šulc a vyjmenovává řadu problémů, které samospráva kraje musí řešit:  „Pohotovost funguje na základě jakéhosi zvykového práva. Po nás se žádá, abychom nad tím zavřeli oči a platili. To nechceme - zdůrazňuji, že finanční stránku vztahu lékař-pacient vyřizují zdravotní pojišťovny. Také si platím zdravotní pojištění a nikde není uvedeno, že si platím lékařské služby jen podle ordinačních hodin bez sobot a nedělí.“           Ústecký kraj chce zhoršené akutní stavy občanů řešit prostřednictvím rychlé záchranné služby s celokrajskou působností a dále dovybavením a pokrytím celého území špičkovými sanitkami s maximální dobou dojezdu do patnácti minut do místa ohrožení lidského života. „Pohotovostní péči praktických lékařů o sobotách a nedělích však musí zajistit ti, kteří disponují s vybranými penězi zdravotního pojištění, to jest zdravotní pojišťovny - kraj přece není zdravotní pojišťovna, peníze od daňových poplatníků na zdravotní péči nevybírá,“ uzavírá hejtman Ústeckého kraje Jiří Šulc.

Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje

 

 

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 12.8.2003 / 12.8.2003 | Zveřejnit od-do: 12.8.2003-12.9.2003
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém