Orientační nabídka


 

ÚSTECKÝ KRAJ PŘIVÍTÁ OLYMPIJSKOU KAMPAŇ

1
Kampaň Žijeme Londýnem při své cestě Českou republikou nyní míří na Sever. Její další zastávkou bude Ústecký kraj, v němž se představí v pondělí 13. června v Ústí nad Labem. Dosud největší komunikační projekt Českého olympijského výboru seznamuje veřejnost s olympijskými idejemi, historií i přítomností největšího sportovního svátku a motivuje ji současně k aktivní podpoře českých reprezentantů na Hrách XXX. olympiády v Londýně 2012.
 

 
 

„Vzhledem ke střídání jednotlivých kontinentů nemusí Evropa v příštích dvaceti letech hostit letní olympijské hry. Londýn přitom leží téměř za rohem. Pro veřejnost máme navíc k dispozici rekordní počet vstupenek na závody českých reprezentantů. Kampaní Žijeme Londýnem však chceme příznivce sportu nejen pozvat do dějiště her 2012, ale také jim připomenout olympijské tradice a ukázat, že respektování těchto ideálů může být i životní postoj. Ústecký kraj byl vždy rodištěm vynikajících reprezentantů a úspěšných olympioniků - především hokejistů, veslařů a zápasníků. Český sport má v tomto regionu svou bohatou základnu," říká Jiří Kejval, místopředseda Českého olympijského výboru.

 

SEVER ČECH RODÍ ODOLNÉ SPORTOVCE

 

Slavnostní premiéra kampaně Žijeme Londýnem, nad níž převzala záštitu Asociace krajů České republiky, se uskutečnila v Brně 24. května. Poté se představila 4. června v Českých Budějovicích a v pondělí 13. června ji přivítá od 15 hodin Mírové náměstí v Ústí nad Labem. Její součástí bude putovní výstava velkoformátových fotografií připomínajících slavné okamžiky české sportovní historie. Návštěvníci se mohou těšit také na taneční módní přehlídku sportovního oblečení, autogramiádu osobností a různé soutěže či kvízy. Moderátorem slavnostního odpoledne bude Jaromír Bosák.

 

Na úterý 14. června je připraven vzdělávací program pro žáky základních škol z Ústeckého kraje. Ve dnech 10. (Roudnice nad Labem) a 13. června (Louny) navíc na sever Čech zamíří další ze symbolů kampaně - originální londýnský doubledecker vybavený multimediální technikou.

 

„Na severu Čech se vždy rodili reprezentanti, kteří na letních olympijských hrách vynikali především ve fyzicky náročných sportech – boxeři, zápasníci, veslaři či kanoisté. Stačí si připomenout jen několik jmen medailistů z naší úspěšné sportovní historie: Bohumil Němeček, Jiří Kormaník, Bohumil Kubát, Karel Neffe, Zdeněk Pecka… Domnívám se, že kampaň Žijeme Londýnem představuje pozitivní příklad propagace sportu v té nejvyšší a nejušlechtilejší podobě – prostřednictvím slavné olympijské historie i přítomnosti. Veřejnost si tak v rámci chystaných aktivit připomene největší úspěchy našich sportovců, pozná neopakovatelnou olympijskou atmosféru a dozví se aktuální novinky z přípravy českých reprezentantů. Další program se navíc zaměřuje na žáky základních škol – představí jim sportovní vzory, přispěje k budování pocitu národní hrdosti a motivuje je i k pravidelnému pohybu. Ústecký kraj podporuje v rámci rozvoje sportu dětí a mládeže třeba projekt Atletika pro děti. I z něj možná časem vzejdou další olympijská naděje,“ uvádí Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

 

Vernisáže putovní výstavy se kromě oficiálních představitelů Ústeckého kraje, Českého olympijského výboru a dalších hostů zúčastní také bývalí špičkoví reprezentanti a úspěšní účastníci olympijských her. Bude mezi nimi také olympijská medailistka v běhu na lyžích a předsedkyně Českého klubu Fair play Květa Pecková. Jako sportovní zástupci regionu se objeví například kanoista a dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty 1996 Martin Doktor, veslař Václav Chalupa, šestinásobný olympijský účastník a držitel stříbra z Barcelony 1992, či Petr Procházka, další účastník olympijských soutěží v kanoistice a mistr světa. 

 

"Kampaň Žijeme Londýnem považuji za velice prospěšnou a potřebnou přinejmenším ze dvou hlavních důvodů. Podporuje nejen samotné olympijské hnutí a myšlenky, ale i sport jako takový. Je důležité, aby si veřejnost - a především mladí lidé - uvědomovali, že prostřednictvím pravidelného sportu lze mnohého dosáhnout - ve vrcholové podobě třeba úspěchy a medaile, v té výkonnostní nebo rekreační zase zdraví a kondici," shrnuje Martin Doktor argumenty na podporu kampaně.

 

"Samozřejmě, že podpora fanoušků je pro každého sportovce nesmírně důležitá, i když v případě veslařů to není tak markantní jako například u fotbalu nebo hokeje. Přesto věřím, že české reprezentanty doprovodí do Londýna i zásluhou této kampaně mnoho příznivců. Startoval jsem na šesti olympijských hrách a atmosféra každých byla zcela jiná. Hodně vzpomínek mám samozřejmě na tu první v Soulu 1988, kdy pro mne bylo všechno nové, a pak i na následující v Barceloně 1992, kde jsem získal svůj největší olympijských úspěch," vzpomíná Václav Chalupa, legenda československého a českého skifu.

 

"Dnes už se věnuji především dračím lodím a na sport se dívám jiným pohledem. Podporuji však názor, že každá koruna vložená do sportu se poté vrátí společnosti hned čtyřikrát! Kampaň Žijeme Londýnem je příkladem, jak by propagace a podpora sportu na veřejnosti měla vypadat. Pro všechny hokejisty a fotbalisty možná nejsou olympijské hry sportovním vrcholem, ale pro všechny ostatní odvětví určitě ano. Když vidím třeba v Račicích, jak ´živý´ pohled na Synka, Knapkovou nebo sestry Antošovy motivuje veslaře všech generací, je to příjemný pohled. Najednou se tam všichni snaží napodobit tyto velké vzory," připomíná Petr Procházka.

 

SLAVNÁ HISTORIE NA FOTOGRAFIÍCH

 

Výstava velkých momentů českého olympismu bude nainstalována v Ústí nad Labem na Mírovém náměstí od úterý 7. června po dobu jednoho týdne.  Tvoří ji téměř tři desítky velkoformátových fotografií umístěných na osmi čtyřstranných prostorových panelech, přičemž každou fotografii doplňuje a do souvislostí uvádí příběh, který snímek provází.

 

Venkovní expozice začíná fotkou českých sportovců na slavnostním zahájení OH ve Stockholmu roku 1912 (tedy sto let před OH v Londýně 2012), kdy vůbec poprvé pochodovali s vlastní českou vlajkou, a končí nástupem na loňských zimních hrách ve Vancouveru, kde nese vlajku Jaromír Jágr. Nejstarší fotografie výstavy zachycuje Františka Jandu-Suka, vůbec prvního Čecha, jenž se umístil na olympijských stupních vítězů, když získal stříbrnou medaili v hodu diskem (1900). Další vzácné snímky ukazují například Emila Zátopka, Danu Zátopkovou či Věru Čáslavskou.

 

„Důraz je kladen zejména na snímky dynamické, ale také na fotografie zachycující emoce českých i slovenských olympijských vítězů a medailistů. Sportovce z Ústeckého kraje zastupuje Květa Jeriová, stříbrná finišmanka československá štafety v běhu na lyžích v Sarajevu 1984, která sice pochází z Krkonoš, ale mnoho let už žije v Litoměřicích,“ uvádí Jiří Kejval.

 

Zhruba dvě třetiny fotografií pocházejí z období 1992 až 2010, kdy mohlo hry přibližovat více českých fotografů – předtím to bylo spíš sporadické. Na výběru snímků v této expozici se významně podílel přední sportovní fotograf Jiří Koliš, kurátorem je výtvarný kritik Petr Volf. V rámci výstavy se v samostatném bloku představí i všech jedenapadesát vítězů olympijských her od roku 1924 do roku 2010, ať už reprezentujících Československo nebo Českou republiku.

 

ŠANCE PRO ŠKOLÁKY – KAŽDÝ MŮŽE BÝT VÍTĚZEM

 

Kampaň Žijeme Londýnem navštíví také školáky po celé České republice. Část projektu s názvem Každý může být vítězem je zaměřena na žáky 6. a 7. tříd základních škol. V Ústí nad Labem se ho zúčastní zhruba pět stovek žáků ze čtrnácti škol v aule Pedagogické fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (České mládeže 8) ve středu 8. června v časech 9-10 nebo 11-12 hodin. Dopoledního bloku se zúčastní také ministr školství Josef Dobeš.

 

Součástí programu, který moderuje také Jaromír Bosák, jsou filmové sestřihy významných okamžiků z československé a české olympijské historie, beseda se sportovními legendami Kateřinou Neumannovou a Václavem Chalupou. Pro účastníky je připraven rovněž interaktivní program se znalostními kvízy a soutěžemi z oblasti sportu, zeměpisu, historie, ekologie a zdravého životního stylu. Školáci budou také dlouhodobě soutěžit o účast při televizním natáčení s vybraným reprezentantem v Olympijském magazínu na ČT4.

 

Ne každý se může stát špičkovým sportovcem. Chceme však ukázat, že olympijské hodnoty mají univerzální platnost a lze je uplatnit i mimo sport," zdůrazňuje Jiří Kejval.

 

ATRAKTIVNÍ DOUBLEDECKER JAKO MULTIMEDIÁLNÍ CENTRUM

 

Českou republiku projede křížem krážem také originální londýnský doubledecker. Na severu Čech se objeví v pátek 10. 6. v Roudnici nad Labem (zámecký park v Michálkově ulici) a v pondělí 13. 6. zamíří do Loun (Mírové náměstí). V obou městech bude všem zájemcům k dispozici od 9 do 17 hodin.

 

„Olympijský“ doubledecker tovární značky Bristol byl vyroben v roce 1959. Dlouhá léta sloužil v Londýně, jeho maximální konstrukční rychlost dosahuje 85 kilometrů za hodinu. V České republice je registrován jako historické vozidlo na veteránských značkách. Je vybaven speciální multimediální technikou a představuje komplexní informační základnu o všem, co souvisí s Českým olympijským týmem a olympiádou v Londýně.

 

V prostorách doubledeckeru se fanoušci mohou díky velkoplošné obrazovce dozvědět více o kampani Žijeme Londýnem i o možnosti, jak zakoupit vstupenky na olympiádu 2012. Zároveň zde budou připraveny počítačové konzole. Návštěvníci si připomenou také slavné olympijské momenty nebo mohou poslat vzkaz svému oblíbenému sportovci. Červený dvoupatrový veterán absolvuje během kampaně celkem 128 zastávek po celé České republice.

 

MĚŘENÍ SIL S VÁCLAVEM CHALUPOU 10. ČERVNA V ROUDNICI NAD LABEM!

 

Pro všechny, kteří milují sportovní soutěže, bude připraven v těsném sousedství doubledeckeru také veslařský trenažer. Zájemcům se na něm bude měřit vzdálenost dosažená za jednu minutu a dosažený čas si poté porovnají s rekordním záznamem veslaře Václava Chalupy. Ti nejlepší se mohou těšit na drobné suvenýry.

 

Skutečnou výzvu pro všechny vyznavače sportu a amatérské veslaře však nepochybně představuje osobní účast Václava Chalupy při zastávce doubledeckeru v Roudnici nad Labem v pátek 10. června. K trenažeru dorazí v 15 hodin, zájemcům bude radit se správnou technikou i rozložením tempa, absolvuje autogramiádu a tomu, kdo se nejvíc přiblíží jeho času nebo ho dokonce překoná, věnuje osobní dárek.

 

Výstava, vzdělávací program i doubledecker se do Ústeckého kraje vrátí opět v příštím roce.

 

KAMPAŇ ŽIJEME LONDÝNEM V ČÍSLECH

 

·         14 navštívených krajů

·         28 vernisáží výstavy fotografií

·         28 zastávek vzdělávacího programu pro školy

·         128 jednodenních zastávek doubledeckeru po celé republice

 

Slavnostní vernisáže Žijeme Londýnem do začátku prázdnin

Úterý 24. 5.       Brno

Sobota 4. 6.      České Budějovice

Pondělí 13. 6.    Ústí nad Labem

Úterý 21. 6.       Olomouc

Středa 29. 6.     Hradec Králové

 

Fanoušci mohou sledovat novinky kampaně Žijeme Londýnem na webových stránkách www.zijemelondynem.cz.

 

1

2
Hejtmanka Jana Vaňhová a náměstek Arno Fišera s bývalým reprezentantem Václavem Chalupou a místopředsedou ČOV Jiřím Kejvalem

3
Tři olympionici spjatí s Ústeckým krajem - Martin Doktor, Václav Chalupa a Petr Procházka

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 7.6.2011 / 7.6.2011 | Účinnost do: 30.6.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém