Hlavním účelem zahraniční návštěvy bylo umožnit zástupcům maďarských odborných škol přímý kontakt s českými školami a položit tak základy osobních vazeb. Každá zapojená škola zřizovaná Ústeckým krajem připravila návrhy konkrétních projektů a aktivit, například pracovní spolupráce, studentské soutěže, společná setkání či odborné praxe, které měla možnost prodiskutovat s maďarskými kolegy. Zástupci maďarské delegace měli současně možnost prohlédnout si konkrétní školy, jejich prostory a fungování a získat představu o českém vzdělávacím systému i vybavení jednotlivých škol.
V rámci spolupráce bylo propojeno celkem 7 škol z Ústeckého kraje a z Maďarska. Jejím cílem jsou podpora vzájemného předávání zkušeností v oblasti odborného vzdělávání, rozvoj jazykových dovedností, společné kulturní projekty i zvyšování povědomí o životním prostředí.
Delegaci zástupců maďarských škol přivítala v Ústeckém kraji radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jindra Zalabáková.
„Mezinárodní spolupráce mezi školami přináší žákům i pedagogům inspiraci, příležitost rozšiřovat si obzory, možnost učit se novým dovednostem. V neposlední řadě pak do vzdělávání přináší nové perspektivy. Společné projekty podporují nejen odborný růst, ale i mezikulturní porozumění, což vnímám jako klíčové pro přípravu mladé generace na globální trh práce,“ doplnila radní Zalabáková.
Školy Ústeckého kraje, které se zapojily do mezinárodní spolupráce: Hotelová škola, Obchodní akademie a Střední průmyslová škola, Teplice; Střední odborná škola a Střední odborné učiliště, Roudnice nad Labem; Střední odborná škola technická a zahradnická, Lovosice; Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň; Střední škola obchodu, řemesel, služeb, Základní škola, Ústí nad Labem; Střední škola technická, Most; Vyšší odborná škola, Střední průmyslová škola a Střední odborná škola, Varnsdorf.

Delegaci zástupců maďarských škol přivítala v Ústeckém kraji radní Jindra Zalabáková





