Ústecký kraj rozdělil přes osm milionů na sociální programy
Tisková zpráva ze dne 8.9.2003
Peníze určené organizacím působícím ve prospěch sociálně slabých nebo mezi romskými komunitami putují v těchto dnech ke svým adresátům, neziskovým organizacím, které se přihlásily do krajských programů Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledků nebo Prevence negativních jevů souvisejících se sociálním vyloučením. Příspěvky byly určeny subjektům, které se zabývají prací s lidmi žijícími ve znevýhodněném sociálním prostředí, s osobami dlouhodobě žijícím v ústavní péči nebo opouštějící ústavní péči, se seniory, občany bez přístřeší a etnickými menšinami.
Základní část příspěvků z celkem dvou milionů korun, které Ústecký kraj pro program vyčlenil z rezervy na havárie, mimořádné události a nepředvídatelné výdaje, rozdělovala už 68. krajská rada. Nemohla ale rozhodnout o šesti projektech, kde navrhovaná dotace překračovala částku 200 tisíc korun, což je v kompetenci Zastupitelstva Ústeckého kraje. Jednalo se například o příspěvky na neinvestiční výdaje projektům „Noclehárna“ a „Dům na půli cesty“ ve Varnsdorfu, podporu projektu Centra krizové intervence v Ústí nad Labem nebo dotaci Domu Agapé v Krupce u Teplic.
Ústečtí krajští zastupitelé rozdělovali také prostředky z programu „Předcházení sociálního vyloučení v romských komunitách a odstraňování jeho důsledků mezi romská sdružení“. Jednalo se o celkem 6,6 milionu korun, které Ústeckému kraji přidělila vláda ČR na zlepšení podmínek života Romů a byly určeny výhradně romským organizacím. Příspěvky z této dotace rozdělovala už Rada Ústeckého kraje, která přidělila dotace 3 subjektům a krajské zastupitelstvo schválilo dotace dalším šesti žadatelům. Peníze obdrží například chomutovské občanské sdružení „Cíl“ na azylový dům a nebo občanské sdružení „Vzájemná podpora“ v Dubí na Teplicku. Podle náměstka hejtmana Zděnka Lavičky nebudou tyto peníze utraceny zbytečně: „Budou využity na zlepšení soužití romské menšiny s majoritou,“ vysvětlil. „Chomutovský cíl chce nabídnout ubytování rodinám a mládeži, která odchází z dětských domovů a nemá se kam vrátit. V Dubí zase budou prostředky využity na vytváření pracovních příležitostí v rámci rozvoje malých řemesel. Je to jedna z možností, jak rekvalifikacemi, školeními a vzdělávacími programy zvýšit schopnost tamních Romů prosadit se na trhu práce.“ Peníze na tyto projekty Ústecký kraj obdržel od Ministerstva financí v souladu s usnesením vlády týkajícím se integrace romských komunit a aktivního přístupu státní správy. „Nejsou to vyhozené peníze,“ uvedl Zděnek Lavička: „Jak s nimi žadatelé naložili ostatně prověří závěrečný audit, jeho pořízení bylo podmínkou pro získání dotace vyšší než 250 tisíc korun.“
Sociální dotační programy jsou určeny především neziskovým organizacím
„Programy slouží k tomu, aby především neziskové organizace, nejen ty které Ústecký kraj přímo spravuje, dosáhly na peníze se, kterými pomáhají postiženým spoluobčanům. Ať už z hlediska zdravotního, nebo že se dostávají do věku seniorského.“
Kam půjdou vládní dotace, rozdělené mezi romské organizace
„Především se věnují do míst, kde jsou soustředěny romské komunity, například známý Chánov. Chtěl bych pochybovače ujistit, že tam existují společenství, která s romy pracují, vzdělávají a potom i zaměstnávají. Proto věřím, že ty peníze by mohly být smysluplně využity.“
Vydala: Mgr. Romana Konečná, tisková mluvčí Ústeckého kraje