Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Tiskové informace

 

Ústecký balíček je výsledkem nečinnosti vlády

 
logo ÚK
Ústecký balíček legislativních změn, který přináší řešení pro klíčové problémy v sociálně vyloučených lokalitách v celé České republice, připomínkovali a podpořili starostové Ústeckého kraje bez rozdílu politické příslušnosti. Navrhovaná legislativní opatření měla rovněž 100% podporu všech krajských zastupitelů, včetně zastupitelů ODS, přičemž někteří jsou zároveň i poslanci. Ústecký balíček je výsledkem nečinnosti vlády a apelem starostů na neřešené a eskalující problémy s nepřizpůsobivými občany.
 

 
 

Tisková zpráva z 4. prosince 2011

 

„Je potřeba připomenout vládě i vládní ODS, že právě oni, a nikoli kraje, jsou odpovědni za aktuální právní prostředí v České republice. Místo toho, co by ODS přijala podanou pomocnou ruku v podobě Ústeckého balíčku, snaží se celou záležitost jen politizovat a zastírat svoji nezpochybnitelnou zodpovědnost a nečinnost. Výsledkem tohoto postoje hlavní vládní strany bude odsunutí řešení pro vyloučené lokality o několik let. To je hlavní vzkaz ODS pro slušné občany, kteří musí žít v sousedství s nepřizpůsobivými občany,“ uvedla k výrokům představitelů ODS Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje.

 

Hejtmanka Jana Vaňhová zároveň odmítla výroky představitelů ODS o populismu Ústeckého kraje. „Občané Ústeckého kraje mají svoji vlastní zkušenost s nepřizpůsobivými občany a dali jasně najevo,že jejich excesy již nechtějí dále snášet. Ve Strakově akademii však toto volání nechtěl nikdo slyšet, proto začal kraj pracovat na Ústeckém balíčku, který po téměř dvouleté přípravě představil letos v září veřejnosti. To, že jsme poukázali na nepřipravenost vlády, nám nyní ODS nemůže zapomenout.“

 

Návrh zákonné úpravy předložený Ústeckým krajem se zaměřuje na řešení problémů souvisejících nejen se životem v sociálně vyloučených lokalitách, ale také na drobnou kriminalitu po celé České republice. Celý soubor předložených legislativních úprav byl vytvářen téměř dva roky za podpory předních odborníků na tuto problematiku a renomovaných právníků. Výsledná předloha je zpracována již v paragrafovém znění proto, aby bylo možné co nejrychlejší přijetí. Ústecký balíček legislativních změn získal podporu starostů a krajských zastupitelů napříč celým politickým spektrem.

 

Zásadní je navrhovaná úprava trestního zákoníku posuzovat opakované páchání stejného přestupku jako trestný čin. Jedním z problémů je neschopnost státu efektivně zakročovat proti obyvatelům, kteří opakovaně obtěžují své spoluobčany neustálým pácháním drobných přestupků, drobnými výtržnostmi, krádežemi, násilnostmi, narušováním nočního klidu, atd. Velká část těchto přestupků podle současné právní úpravy nezíská nikdy charakter trestného činů. Vhodnou možností jak tuto situaci řešit, je upravit opakované páchání stejného přestupku jako trestný čin a tím by bylo možno spravedlivěji potrestat pachatele pomocí sankcí, které poskytuje trestní zákoník. Sankce trestního zákoníku totiž mají výrazně vyšší odrazující účinek. Kromě efektivních trestů navrhuje Ústecký kraj rovněž databázi přestupků.

 

Předkládaný návrh počítá i s úpravou stávající legislativy v otázkách zákonných opatření při zajištění bydlení osobám v hmotné nouzi, státní sociální podpoře, pomoci v hmotné nouzi. Dále se jedná o změnu loterijního zákona, správních a místních poplatků.

 

Připravil:

Oddělení tiskových informací

Krajský úřad Ústeckého kraje

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 5.12.2011 / 5.12.2011

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém