Orientační nabídka


 

Ústecký kostel Nanebevzetí Panny Marie rozezněly tóny Dvořákova oratoria Stabat Mater

V rámci oslav 1100 let výročí od zavraždění sv. Ludmily, významné české patronky, uspořádalo Severočeské divadlo v podvečer 15. září v ústeckém kostele Nanebevzetí Panny Marie slavnostní koncert, během kterého představili jeho sólisté, sboristi a orchestr své nastudování vokálně-instrumentálního díla Antonína Dvořáka s názvem Stabat Mater – oratorium. Této slavnostní události se osobně účastnil také hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Tisková zpráva ze dne 16. září 2021
koncert v Ústí nad Labem
 

 
 
Vznik unikátního duchovního hudebního díla se datuje do roku 1876 a Dvořáka k jeho vytvoření inspirovala smrt milované dcery Josefíny. I proto se dílo vyznačuje výraznou tematickou úsporností a melancholickou teskností a je dle slov pořadatelů i v dnešní době „stále živé a aktuální“.

Koncert probíhal pod dirigentskou taktovkou Miloše Formáčka a sbormistra Jana Snítila. Skvělé výkony předvedli také sólisté včerejšího večera – Gabriela Beňáčková (soprán), Karla Bytnarová (mezzosoprán), Jakub Pustina (tenor) a Zdeněk Plech (bas). 

Slavnostní koncert byl realizován za finanční podpory Ústeckého kraje a statutárního města Ústí nad Labem a záštitu nad jeho pořádáním převzali prezident České republiky Miloš Zeman, arcibiskup pražský a primas český Dominik kardinál Duka OP, biskup litoměřický Mons. Jan Baxant, hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller a primátor města Ústí nad Labem Petr Nedvědický. Hostem slavnostního koncertu v kostele Nanebevzetí Panny Marie byl také premiér České republiky Andrej Babiš s chotí Monikou. Hlavní loď kostela, kde koncert probíhal, byla naplněna posluchači a diváky – ojedinělá kulturní akce v netradičním prostorách se těšila enormnímu zájmu z řad veřejnosti.

koncert v Ústí nad Labem
Ojedinělá kulturní akce v netradičních prostorách se těšila enormnímu zájmu z řad veřejnosti

koncert v Ústí nad Labem
Sbor, orchestr a sólisté Severočeského divadla

koncert v Ústí nad Labem
Zleva: Karla Bytnarová, Miloš Formáček, Zdeněk Plech, Jakub Pustina a Jan Schiller

 

koncert v Ústí nad Labem
Diskuze a závěrečné zhodnocení slavnostního koncertu

 

 

 

 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 16.9.2021 / 16.9.2021
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém