Orientační nabídka


 

Ústecký kraj chce přilákat české produkce. Filmařům přerozdělí dva miliony korun

FKÚK
Zastupitelé Ústeckého kraje v minulém týdnu schválili nový dotační program na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Program významně podpoří místní ekonomiku. Z pilotního programu kraj podpoří filmaře s majoritní českou finanční účastí, kteří si pro natáčení vyberou právě Ústecký kraj.
Tisková zpráva ze dne 1. července 2021
 

 
 

V letošním programu jsou alokovány dva miliony korun, z nichž by měly být podpořeny převážně hrané filmy, hrané seriály či epizody hraných seriálů bez omezení stopáže.

„Uvědomujeme si, že přítomnost filmových štábů v regionu znamená okamžitý ekonomický přínos a vytváří krátkodobé pracovní příležitosti. Zároveň chceme využít marketingový potenciál k posílení propagace regionu jak v průběhu samotné realizace natáčení, tak při následné distribuci filmových projektů. V důsledku pandemie COVID-19 je navíc podpora audiovizuálního průmyslu s jeho schopností povzbudit okamžitě hospodářský růst jasnou volbou,“ přiblížil záměr vyhlášení nového dotačního titulu Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Od 27. července do 11. srpna 2021 tak tvůrci mohou podávat jednotlivé žádosti. Ty žádosti, které zcela splní formální kritéria, bude hodnotit odborná sedmičlenná komise tvořená ze zástupců filmových profesionálů a expertů, zástupců filmových institucí, zástupce filmové kanceláře a zástupce kulturní instituce v regionu.

„Regionálních filmových fondů existuje po republice zatím šest a je opravdu dobře, že se Ústecký kraj rozhodl založit i svůj. Producenti se se svými projekty vracejí tam, kde jim vycházejí vstříc a zároveň jsou si vědomi toho, že i oni svým působením podpoří místní ekonomiku,“ potvrdila Pavlína Žipková z národní filmové Czech Film Commission, která je součástí Státního fondu kinematografie.

Program vznikl pod odborným vedením Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která s filmaři spolupracuje již od roku 2016. „Filmová kancelář Ústeckého kraje v letošním roce slaví pět let od svého založení, tak je to takový dárek Ústeckého kraje k přilákání českých filmových tvůrců do našeho regionu,“ řekla Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje.

Je to dárek, který se kraji mnohonásobně vyplatí. Peníze z dotačního titulu mohou filmaři využít na pronájem lokací, techniku a místní služby, které jsou spojeny se samotnou výrobou nebo postprodukcí filmu či seriálu. „Podmínkou je útrata na území Ústeckého kraje. Financí zde ale filmaři utratí daleko více, taková je praxe filmových štábů, které u nás už točily. Nezanedbatelné jsou také jejich útraty po skončení směny a ve volných dnech, kdy se stravují v restauracích a vyhledávají místní služby,“ doplnila Hyšková.

O novém dotačním titulu a dalších aktivitách Filmové kanceláře Ústeckého kraje si mohou filmaři přečíst více v sekci Dotace&Bulletin na stránkách: www.fkuk.cz.

Zdroj:
Barbora Hyšková
+420 778 494 321
hyskova.b@kr-ustecky.cz
 
Zodpovídá: Bc. Vít Hnízdil
Vytvořeno / změněno: 1.7.2021 / 1.7.2021 | Zveřejnit od: 1.7.2021
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém