Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj dostal od litvínovských řezbářů jedinečný betlém

 
001
Hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová převzala v předvánočním čase unikátní dárek od Střední odborné školy Litvínov – Hamr. Řeč je o ručně vyřezávaném betlému, který vyráběla sedmičlenná učební skupina oboru řezbář zhruba půl roku. Jedinečný betlém byl k vidění i na nedávné akci Advent na zámku Nový hrad u Jimlína.
Tisková zpráva z 21. 12. 2010
 

 
 

Umělecký, ručně vyřezávaný betlém vzniknul před třemi roky na základě předlohy betléma od řezbáře ze Šumavy. Ten škole poskytl kopie svých postaviček, podle kterých žáci vyráběli své vlastní. Mladí autoři svůj výtvor každoročně posílali na nejrůznější předvánoční výstavy betlémů nejen v Česku, ale i v zahraničí, a všude za něj sklízeli pochvaly.

 

„Zvlášť opravdu povedené lidské výrazy dřevěných postaviček se stávaly středem pozornosti a obdivovali je i zkušení řezbáři,“ dodala ředitelka SOŠ Litvínov – Hamr Alena Přibylová, podle které se děti při práci na betlému hodně naučily pracovat se dřevem jemným způsobem. Betlém je vyrobený z kvalitního lipového dřeva. Celkem byly vyrobené dva kusy. Jeden betlém letos obdržel Ústecký kraj, druhý je k vidění v Oblastním muzeu v Chomutově.

 

„Betlém jsme věnovali Ústeckému kraji v letošním předvánočním čase, aby pomohl vytvořit tu pravou adventní atmosféru,“ popsala důvody ředitelka školy. Ta si zatím nemusí stěžovat na nezájem ze strany uchazečů o obor řezbář. Nejbližší další škola je v Praze a pak až na Moravě. Každoročně se daří vytvořit jednu učební třídu, do které se vejde sedm žáků.

 

Se střední odbornou školou Litvínov – Hamr, která patří mezi příspěvkové organizace Ústeckého kraje, kraj dlouhodobě spolupracuje. Žáci například vyráběli dřevěné intarzie (dekorativní vykládání dřeva jiným dřevem), které se předávaly jako dary při návštěvě krajské delegace v Číně.

 

Připravila:

Bc. Alena Tichá

oddělení tiskových informací

Kancelář hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

Tel.: 475 657 741, ticha.a@kr-ustecky.cz,

www.kr-ustecky.cz

01
Betlém v současnosti zdobí kancelář hejtmanky Jany Vaňhové.

02

03
Betlém byl vystavený během akce Advent na zámku Nový hrad u Jimlína.

 
Zodpovídá: Mgr. Alena Tichá
Vytvořeno / změněno: 21.12.2010 / 21.12.2010

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém