Energetická krize se nevyhýbá ani krajům. Je proto potřeba důsledným a správným hospodařením tuto situaci řešit. „Dopady energetické krize se logicky promítají i do nákladů na pořizování elektrické energie a plynu na úrovni krajů a územních samospráv. V Ústeckém kraji řešíme nákup energií prostřednictvím burzy za ceny, které jsou fixované vždy na dva roky. To přináší určitou výhodu při nečekaném zvýšení cen, o to více se však musí plánovat dopředu s vyššími náklady při sestavování rozpočtu po uplynutí termínu fixace cen. Krajský úřad neřeší nákup energií pouze pro svou potřebu, ale nakupuje energie i pro své příspěvkové organizace a pro Krajskou zdravotní, a. s., největšího poskytovatele zdravotní péče v České republice,“ vysvětlil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Elektřinu a plyn kupuje Ústecký kraj prostřednictvím společnosti Fin-Servis na Československé komoditní burze Kladno. Cenu energií má kraj zafixovanou až do konce roku 2023.
Hejtman Jan Schiller pravidelně jedná s vedením Krajského úřadu Ústeckého kraje o úsporných opatřeních souvisejících s energetickou krizí. Na základě těchto schůzek byla vytvořena koncepce snížení spotřeby energií pro budovy úřadu, a to jak okamžitými opatřeními před následující topnou sezónou, tak i ve střednědobém a dlouhodobém výhledu. Nejjednodušším řešením je regulace teploty v kancelářích i na chodbách úřadu či zamezení nadměrného používání osvětlení.