Orientační nabídka


 

Ústecký kraj navštívili členové bruselské komise ENVE

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
Na dole Nástup
Ústecký kraj byl v úterý 14. června hostitelem studijní návštěvy členů komise ENVE. Ta je součástí Výboru regionů v Bruselu, tedy poradního orgánu Evropské unie. Do kraje je pozvala hejtmanka Jana Vaňhová, která zastupuje náš kraj právě ve Výboru regionů.
Tisková zpráva ze 14. června 2011, 13:20
 

 
 

Jedenáct členů komise ENVE za účasti dalších odborníků z oblasti energetiky a rekultivací a zástupců Ústeckého kraje si v úterý dopoledne prohlédli těžbu hnědého uhlí v dole Nástup v Tušimicích. Báňský expert Severočeských dolů Robert Kukal zde studijní návštěvu seznámil s postupem skrývky a těžby hnědého uhlí. Ročně se ho zde pro potřeby výroby elektřiny a tepla vytěží 12 milionů tun a zásoby dolu se odhadují do roku 2035.

Členové bruselské komise se v obci Březno, která leží v těsném sousedství povrchového hnědouhelného lomu, přesvědčili o dobré spolupráci mezi obcí a těžební společností. Starosta obce Zdeněk Valenta se mohl pochlubit vítězstvím v soutěži Vesnice roku 2010 Ústeckého kraje. Obec leží na velkých zásobách uhlí, ale svoji existenci si uhájila. Je to příklad úspěšné ochrany obce před postupující těžbou uhlí. Dnes má Březno 1 300 obyvatel.

Závěr dopolední části programu strávili hosté na Mostecku. Odborníci na rekultivace zde komisařům prezentovali výsledky obnovení okrajiny po těžbě uhlí. Takovým příkladem jsou vinice v okolí Mostu na rekultivované půdě a dostihové závodiště Hipodrom Most. Společně navštívili hrad Hněvín nad Mostem.

Delegace z Bruselu měla možnost v závěru jednodenního programu vidět nejmodernější a nejúčinnější elektrárnu v České republice - v Ledvicích. V současné době se tu staví nový 660 MW blok. Hosté z komise ENVE si v doprovodu elektrárenských expertů prohlédli novou halu a vyjeli také na nejvyšší stavbu ČR - z výšky 135 metrů si prohlédli celý areál ledvické elektrárny a díky perfektní viditelnosti viděli hezký kus našeho kraje. Na závěr se v Ledvicích zúčastnili vernisáže fotografií o průmyslové krajině našeho regionu, jejíž autoři - Pavel Záhorec , Miroslav Kukla a Rostislav Stach jim předali i katalog s úvodním slovem hejtmanky Jany Vaňhové. Právě ta výstavu fotografií zahájila.

 Již dlouho jsem usilovala o to, aby se výjezdní zasedání komise ENVE konalo právě v našem kraji. Je sice srdcem energetiky, ale už není jen o uhelných dolech, je také o rozsáhlých rekultivovaných plochách,“ komentovala program návštěvy hejtmanka Jana Vaňhová.

Zmíněná komise ENVE je poradním orgánem Výboru regionů v oblasti klimatických změn, energií z obnovitelných zdrojů, zabývá se rovněž problematikou výzkumu a technologií pro výrobu energií nebo záležitostmi odpadového hospodářství. Delegaci studijní návštěvy komise ENVE tvoří radní a představitelé regionů či velkých měst z Velké Británie, Skotska, Irska, Polska, Belgie, Francie, Švédska, Estonska a Portugalska.

1
Na dole Nástup Tušimice

2

3
Jana Vaňhová s některými z členů delegace komise ENVE, jež se zabývá životním

prostředím, rozvojem energetiky, odpadovým hospodářstvím a dalšími záležitostmi

4

5

6

7
V obci Březno přivítal členy komise ENVE starosta Zdeněk Valenta (vpravo)

8

9
Impozantní výhled z Hněvína na Most

10
První seznámení se s areálem Elektrárny Ledvice

11
Ve výšce 135 metrů...

12

13

15
Vernisáž výstavy fotografií

 
Zodpovídá: RNDr. Zdeněk Rytíř
Vytvořeno / změněno: 14.6.2011 / 14.6.2011 | Zveřejnit od-do: 15.6.2011-14.7.2011 | Schváleno / Zrušeno: 15.6.2011 / 14.7.2011
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém