Orientační nabídka


 

Ústecký kraj podpoří filmaře částkou 2 miliony korun

Čtyři celovečerní filmy získají z rozhodnutí krajských zastupitelů dotaci z programu na podporu audiovizuální tvorby v Ústeckém kraji. Podmínkou pro získání dotace byla mj. útrata 100 % prostředků z dotace v rámci Ústeckého kraje.
Tisková zpráva ze dne 6.ledna 2022
Filmová kancelář Ústeckého kraje
 

 
 

„Těší nás veliký zájem filmařů o pilotní program. I přes relativně nízkou alokaci můžeme podpořit alespoň 4 snímky různých žánrů. Příchozí produkce především významně podpoří místní ekonomiku a zároveň lze využít i marketingový potenciál, který je s filmovým natáčení spojený,“ přiblížil nesporné přínosy dotačního titulu Jiří Řehák, náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče.

Do pilotního dotačního programu, který byl vyhlášen na začátku července, se přihlásilo celkem 9 filmových projektů, které celkem žádaly o téměř 6 miliónů korun. O dotaci se mohly ucházet produkce české majority na hrané filmy nebo hrané seriály či epizody hraných seriálů, a to bez omezení stopáže.

Dotační program vyhodnocovala sedmičlenná odborná komise složená z řad filmových profesionálů, expertů zástupce Filmové kanceláře Ústeckého kraje a zástupce kulturní instituce v regionu. V hodnocení hrála roli výše útraty i způsob propagace kraje, personální zajištění projektu, využití lokací a služeb a také umělecká kvalita snímku.

„Složení komise z řad scénáristů, producentů a dalších profesionálů z oboru audiovize a pečlivé posouzení každého dílčího kritéria chystaných filmů mělo zásadní význam pro transparentní přerozdělení dotací,“ doplnil Řehák.

Mezi přihlášenými projekty byla zastoupena široká paleta žánrů a témat od sociálních a vztahových dramat, přes psychologické či historické drama, experimentální film, mystery drama až po pohádku. Pestrost žánrů a témat poukazuje na barvitost prostředí a široké možnosti využití lokací Ústeckého kraje, tak jak jej dlouhodobě vnímají a využívají filmoví tvůrci.

  • Podporu 600 tisíc korun získal snímek Ukousnutý měsíc, za kterým stojí oceňovaný scénárista Ivan Arsenjev (Moje slunce Mad, Krajina ve stínu, aj.) a mladý režisér Tomáš Pavlíček (Chata na prodej, Parádně pokecal). Snímek zpracovává aktuální téma krize současné české rodiny na pozadí střetu dvou zcela odlišných kulturních prostředí. Více než polovina filmu bude přímo situována do Ústí nad Labem a blízkého okolí.
  • Podporu 500 tisíc korun získaly psychologické drama Oběť režiséra Michala Blaška a mystery drama odehrávající se v kulisách krajiny bývalých Sudet s názvem Wirbel v režii na poli celovečerních filmů debutujícího Tomáše Hubáčka. U snímku Wirbel byla mj. oceněna podpora environmentální tématiky, která skýtá možnost pro posílení pozitivního vnímání Ústeckého kraje.
  • Podporu 400 tisíc korun získal autorský film Už tě nemám rád režiséra a scénáristy Zdeňka Jiráského, který je mj. držitel Českého lva za snímek Poupata.  Snímek je klasickou road movie mapující vztah a cestu dvou postav teenagerů z rozdílných prostředí, který dle hodnocení komise skýtá značný potenciál na domácích i zahraničních festivalech.

„Na první snímek s finanční podporou Ústeckého kraje se můžeme těšit již v příštím roce. V polovině roku 2022 by měl přijít do kin snímek Oběť režiséra Michala Blaška. Dotační titul na podporu českého filmu plánuje vyhlásit Ústecký kraj i pro letošní rok. Na jaře měla být vyhlášena výzva s podobnou alokací prostředků,“ doplňuje Barbora Hyšková z Filmové kanceláře Ústeckého kraje, která dotační titul zajišťuje.

1
Ilustrační foto, archiv ČT (Foto Buchtová): Natáčení seriálu Most! 

2
Ilustrační foto, archiv ČT (foto Karel Cudlín): Natáčení seriálu Rapl 2 

 
Zodpovídá: Mgr. et Mgr. Magdalena Fraňková
Vytvořeno / změněno: 6.1.2022 / 6.1.2022
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém

 

Tento web využívá cookies. Některé z nich mohou sloužit pro analytické účely.

O cookies