Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Kultura a památková péče

 

Ústecký kraj pokračuje v podpoře nominace Hornické kulturní krajiny Krušnohoří/Erzgebirge na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO

 
1
Oblastní muzeum v Mostě hostilo odborný workshop zabývající se problematikou zachování, obnovy a zpřístupňováním důlních děl a hornické krajiny, především v oblasti Krušných hor. Tato akce navázala na mezinárodní konferenci z minulého roku v Národním technickém muzeu v Praze, kde se celá nominace hornických památek Krušnohoří konfrontovala s podobnými projekty v zahraničí.
 

 
 

Historická důlní díla, hornické památky i montánní krajina, jsou důležitými prvky v pestré skladbě kulturního dědictví, kterým je potřeba věnovat náležitou péči a pozornost. To vše nelze provádět bez legislativních nástrojů a patřičné metodické pomoci. Jedním z prostředků této pomoci bude i podzimní vydání sborníku z workshopu, jímž se budou užitečné informace distribuovat k široké veřejnosti.

Oblast montánního dědictví doznává v posledních letech zvýšeného zájmu a popularity nejen ze strany odborníků, ale i laické veřejnosti. Možnost seznámit se s tajemstvím historického podzemí hor, včetně technologických procesů a životem horníků, otvírá perspektivu pro rozvoj cestovního ruchu v Krušnohoří. V Ústeckém kraji nabízejí prohlídku například štola Starý Martin v Krupce, štola Lehnschafter v Mikulově, nebo štola Země zaslíbená v Měděnci.

Odborný workshop uspořádal Ústecký kraj za podpory Ministerstva kultury ČR a Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Lokti. V průběhu bohatého programu zaznělo na třináct příspěvků, které nejen že představily zkušenosti se zpřístupňováním historických důlních děl, ale i legislativní procesy, vážící se k této problematice. Na 75 účastníků workshopu tak mohlo vyslechnout užitečné informace z oblasti báňské problematiky, archeologie, památkové péče nebo životního prostředí.

V rámci workshopu byla prezentována rovněž panelová výstava „Sláva krušnohorského hornictví“ z programu přeshraniční spolupráce Cíl 3/Ziel 3, kterou budou moci návštěvníci mosteckého muzea zhlédnout na konci tohoto roku.

Připravil: Adam Šrejber, KP

1
Adam Šrejber z krajského úřadu přednáší na workshopu


 

 

1


 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 26.5.2014 / 26.5.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 
 

Tematická nabídka: Kultura a památková péče

Přeskočit nabídku
 

Informace v patě

Garant sekce: Karina Strnadová

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém