Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj se bude prezentovat na EXPO Miláno 2015

 
1
Hejtman Oldřich Bubeníček podepsal spolu s generálním komisařem účasti České republiky na světové výstavě EXPO Miláno 2015 Jiřím Potužníkem smlouvu o spolupráci. Ta zajistí Ústeckému kraji prostor pro vlastní prezentaci na této výstavě během dvou týdnů v srpnu 2015. Téma expozice Ústeckého kraje je Láska a Příroda.
Tisková zpráva ze dne 1. prosince 2014
 

 
 

„Možnost představit kraj na světové výstavě, která se tentokrát koná v Evropě, tedy pro nás v dojezdové vzdálenosti, je skvělou příležitostí pochlubit se regionálními výrobky a kulturou, ukázat kraj jako zajímavou turistickou destinaci, ale také jako region s průmyslovou tradicí,“ vysvětlil hejtman Bubeníček.

Generální komisař Jiří F. Potužník dodal: „Cením si odvahy Ústeckého kraje, který na nabídku vlastní expozice reagoval jako jeden z prvních krajů. Sever Itálie, kde se bude Expo konat, je region tomu vašemu v lecčems podobný. Věřím, že prezentace, která připomene třeba i Itala Cassanovu, bude mít velký úspěch.“

„Ústecký kraj zaměří svou expozici na chmelový region Žatecka, jehož chmel je světově jedinečný. U vstupu do expozice budou návštěvníky vítat chmelové liány. Chmel a také tradici sklářství Šluknovského výběžku bude dále prezentovat unikátní čtvrttunová skleněná chmelová šiška zapůjčená z Chrámu chmele a piva v Žatci,“ upřesnil radní Jan Szántó. Téma voda a vodní zdroje Ústeckého kraje zastoupí Bílinská kyselka. Unikátní složení vodního zdroje představí koláž umístěná při vstupu do expozice. Vitrážnická dílna v Lubenci vyrobí pro Expo 2015 speciální vitráž, zobrazující Portu Bohemicu s pozadím motivu otevírající se brány. Vitráž s rozměry 2,6 x 2,6 m bude umístěna u jednoho ze tří oken.

V expozici budou ke zhlédnutí odlitky rukou zapůjčené z muzea Křišťálový dotek. Speciální technologie umožňuje odlívat křišťálové odlitky rukou českých i zahraniční známých osobností. Jde o umělecká díla vytvořená přímo pro majitele zvěčněného otisku. Návštěvníci budou mít tak možnost vložit svou dlaň do odlitku dlaní J. Jágra, V. Havla, Sira N. Wintona nebo A. Šeredové, tváře české účasti na Expu.

Tradici krajského řemesla představí porcelán z Dubí. Návštěvníci budou moci porovnat tradiční cibulák s moderním pojetím českého porcelánu.

V rámci účasti v expozici Země příběhů a fantasie bude každému zúčastněnému kraji natočena animovaná legenda. Za Ústecký to bude příběh Ulriky von Lewetzov. V expozici samotné mohou návštěvníci zhlédnout šperky z českého granátu, které Goethe daroval Ulrice jako důkaz své lásky. Replika křesla z Duchcova, ke kterému se váže ojedinělá pověst, bude v expozici sloužit jako zázemí Cassanovy, jenž bude návštěvníky expozicí provázet.

 Foto: Petra Ludwigová, RR

1
Smlouvu o spolupráci podepsali hejtman Oldřich Bubeníček a generální komisař Jiří F. Potužník, vpravo radní Jan Szántó


 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 1.12.2014 / 1.12.2014

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém