Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj se obává zrušení zhruba 380 autobusových spojů DPÚK

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
 
Ústecký kraj se rozhodl preventivně všechny cestující upozornit na možné problémy s autobusovou dopravou. Ty mohou nastat obávaným nemorálním krokem Dopravního podniku Ústeckého kraje a.s. (DPÚK). Společnost využila změny v jízdních řádech, ke kterým dojde mezi 9. a 10. prosincem, k vyškrtání stovek spojů, které v kraji provozuje na vlastní podnikatelské riziko.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 8.12.2006

 

Ústecký kraj se obává zrušení zhruba 380 autobusových spojů DPÚK

 

Ústecký kraj se rozhodl preventivně všechny cestující upozornit na možné problémy s autobusovou dopravou. Ty mohou nastat obávaným nemorálním krokem Dopravního podniku Ústeckého kraje a.s. (DPÚK). Společnost využila změny v jízdních řádech, ke kterým dojde mezi 9. a 10. prosincem, k vyškrtání stovek spojů, které v kraji provozuje na vlastní podnikatelské riziko. „Jde podle nás o nemorální krok ze strany DPÚK. Zatímco ostatní autobusoví dopravci k uvedenému datu provedli pouze dílčí úpravy v nabídkách jízdních řádů, DPÚK změny využije ke zrušení přibližně 380 autobusových spojů,“ popisuje situaci vedoucí odboru dopravy a silničního hospodářství krajského úřadu Jindřich Franěk. Podle jeho slov dopravce opět ukazuje, že nemá zájem provozovat v kraji veřejnou dopravu. „Postup DPÚK potvrzuje správnou strategii kraje, který začal spolupracovat s dalšími dopravcï, kteří vzešli z transparentních a otevřených koncesních řízení,“ uvedl. 

Občané v kraji musí být připraveni na skutečnost, že se na mnoha místech v regionu po 9. prosinci některých autobusů opět nedočkají. „Není to vina kraje ale dopravce. DPÚK se prostě rozhodl, již potřetí v tomto roce, nechat některé cestující na zastávkách. Zřejmě proto, že se jeho akcionáři domnívají, že tak dosáhnou prosazení svých nadhodnocených finančních požadavků. Ostatně, o úmyslech DPÚK dostatečně vypovídá fakt, že připravil 194 jízdních řádů k linkám, na kterých nechce přijít o licence. Pro nás to jsou fiktivní spoje, dopravce v nich nabízí jeden párový spoj, který má jet jen jeden den v roce, tím dnem je 8.12.2007,“ vysvětlil Jindřich Franěk.

            DPÚK v Ústeckém kraji v současné době, do 9.12.2006 provozuje, na své obchodní riziko po nezákonném přerušení dopravy v září 2006, přibližně 1250 spojů. Z nich 494 lze označit za spoje, které byly v době platnosti smlouvy o závazku veřejné služby mezi DPÚK a Ústeckým krajem zařazeny v systému základní dopravní obslužnosti. Mnohé z nich ale po 9. prosinci v Ústeckém kraji nevyjedou, po změnách k 9.12.2006 bude v kraji jezdit přibližně 660 spojů této společnosti. Očekávaná redukce v jízdních řádech se dotkne nejvíce Teplicka, ale zasáhne i další oblasti regionu. Na Teplicku z jízdních řádů DPÚK vyřadil 216 spojů, většina z nich je už v současné době nahrazena a na zastávku přijede autobus jiného dopravce. „Přesto ale bylo nutné, aby odbor dopravy domluvil v této oblasti nahrazení 88 spojů příležitostnou dopravou, i když jen některé z těchto spojů by vyhovovaly kategorii základní dopravní obslužnost, za níž kraj nese odpovědnost. Bylo rozhodnuto, že nechceme nechat, na rozdíl od dopravce, lidi na zastávkách. Podobně jsme postupovali také například na Litoměřicku, kde se podařil výpadek v jízdních řádech zmírnit zajištěním 12 nových linkových spojů,“ vysvětlil Jindřich Franěk.

 

 

Připravil: František Janačík, kancelář hejtmana Ústeckého kraje

oddělení tiskových informací

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 788

janacik.f@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: administrátor
Vytvořeno / změněno: 8.12.2006 / 8.12.2006 | Zveřejnit od-do: 8.12.2006-8.1.2007

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém