Ústecký kraj a Post Bellum, z. ú, podpisem memoranda deklarují společnou snahu podporovat výchovu mládeže a aktivity vedoucí k rozvoji jejich všeobecného historického přehledu. Tímto aktem se Ústecký kraj stal partnerem Paměti národa v Severních Čechách a získal statut „Kraj paměti národa“.
„Naše historie je plná silných okamžiků, které je potřeba si připomínat. Abychom se dokázali z minulosti poučit, musíme si ji pamatovat. Svědectví pamětníků je proto nutné zachovat v co největším měřítku. Jejich vzpomínky jsou pro další generace klíčem k minulosti, ale i budoucnosti,“ sdělil hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller po podpisu memoranda. Společně s ním memorandum podepsal Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum. Této významné události se zúčastnil také náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu, kultury a památkové péče Jiří Řehák, ředitelka severočeské pobočky Paměti národa Michaela Pavlátová a tajemník kolegia Paměti národa Martin Kroupa.
Post Bellum je nezisková organizace, která od roku 2001 vyhledává a nahrává vzpomínky pamětníků na klíčové momenty 20. století. Založila ji skupina českých novinářů a historiků, kteří se potkávali na tiskových konferencích a výročních pietních akcích a byli přesvědčeni, že by pamětníci měli mít příležitost svůj příběh vyprávět vcelku, souvisle a detailně.
Stěžejním projektem organizace Post Bellum je tzv. Paměť národa, sbírka vzpomínek konkrétních osobností, fotografií, deníků a různých archiválií z období totalit 20. století. Dnes sbírka čítá tisíce zpracovaných vzpomínek pamětníků a jako archiv je přístupná široké veřejnosti. Zahrnuje především vzpomínky válečných veteránů z druhé světové války, přeživších holokaust, odbojářů, vyprávění politických vězňů, představitelů disentu, příběhy novodobých vojenských veteránů, představitelů národnostních menšin, ale také těch, kteří se stali součástí represivních složek totalitních režimů.
Hejtman Jan Schiller (vpravo) svým podpisem stvrdil spolupráci Ústeckého kraje s organizací Post Bellum, jednání se zúčastnil také náměstek hejtmana Jiří Řehák (vlevo)
Memorandum podepsal také Mikuláš Kroupa, ředitel organizace Post Bellum