Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj si dnes připomněl Památný den sokolstva

 
mini
Každoročně si 8. října připomínáme tragické události roku 1941, kdy v noci ze 7. na 8. října 1941 gestapo v rámci „Akce Sokol“ zatklo všechny členy Sokola, kteří v této době ještě byli na svobodě. Většina z nich do konce druhé světové války zemřela. Poctu všem členům Sokola, kteří během druhé světové války zahynuli, vyjádřil i Ústecký kraj vyvěšením sokolské vlajky na krajském úřadě.
Tisková zpráva ze dne 8. října 2020
 

 
 

Slavnostního aktu se zúčastnil hejtman Oldřich Bubeníček a zástupci všech čtyř sokolských žup, tradičních sportovních spolků s velmi silnou základnou dětských a mládežnických sportovců, působících na území Ústeckého kraje. Hejtman Bubeníček uvedl, že si Ústecký kraj rád připomněl tento historicky významný den a dodal: „Ústecký kraj si je vědom historického odkazu Sokola pro český národ, proto rád podpořil tuto tradici, obzvlášť když se jeden ze zakladatelů Sokola profesor Miroslav Tyrš narodil v Děčíně.“

8. říjen byl v roce 2019 zařazen mezi významné dny České republiky jako Památný den sokolstva.  Vzdává hold všem členům a členkám Sokola, kteří obětovali své životy v boji za svobodu, demokracii a samostatnost republiky. Sokolští činovníci tvořili významnou část českého odboje, přičemž nejvýznamnějším skutkem sokolského odboje se stala spolupráce při atentátu na německého zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Během 8. října se obvykle v místech, kde působí sokolské jednoty, konají různé pietní akty a společenská setkání. Celý den zakončuje Večer sokolských světel, tradiční sokolská vzpomínková akce, která má svíčkami puštěnými po vodní hladině připomenout osud konkrétního sokolského hrdiny, který obětoval život pro svou vlast.

1
Na krajském úřadě byla dnes vyvěšena sokolská vlajka

        2
Aktu se zúčastnil hejtman Oldřich Bubeníček (uprostřed) a zástupci všech čtyř sokolských žup v kraji

3
Hejtman Bubeníček (uprostřed) se zástupci sokolských žup

 

 


 
Zodpovídá: Mgr. Hana Šťástková
Vytvořeno / změněno: 8.10.2020 / 8.10.2020

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém