Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média > Tiskové informace

 

Ústecký kraj si udržel vysoký rating i přes zadlužení, které převzal po předchozím vedení

 
Aktuální výsledky ratingové agentury Moody´s International potvrdily dobré provozní hospodaření nového vedení Ústeckého kraje.
 

 
 

TISKOVÁ ZPRÁVA ze dne 27. listopadu  2009

 

Aktuální výsledky ratingové agentury Moody´s International potvrdily dobré provozní hospodaření nového vedení Ústeckého kraje. Ústecký kraj získal známku Aa1.cz (velmi vysoká úvěrová způsobilost s nejvyšší schopností splatit krátkodobý přednostní nezajištěný dlužný závazek), která vychází ze zodpovědného provozního hospodaření současného vedení a historicky vysokého podílu samostatně financovaných investic. Kraj je držitelem vyššího ratingu, než je celorepublikový průměr.

 

„Nové vedení Ústeckého kraje, které nastoupilo po volbách, jež se konaly na konci roku 2008, se plynule ujalo řízení. Nadále udržuje konzervativní fiskální politiku, což v současné složité ekonomické situaci považujeme za klíčový faktor ratingu. Realizace rozsáhlých investičních výdajů, se značné části podpořených EU, bude vyžadovat komplexnější řízení dluhu a likvidity kraje. Jsme však přesvědčeni, že vedení kraje je dostatečné zkušené na to, aby zabránilo jakémukoli významnému zhoršení finančního profilu kraje,“ uvádí Moody´s International v průvodní zprávě k novému raitingu.

 

Stav na účtech Ústeckého kraje k 31. 10. 2009 činil 1 154 milionu Kč, což je pouze o pět milionů méně než na konci roku 2008. „Ústecký kraj převzal od minulého vedení kraje celou řadu nedokončených projektů, které musí v současné době dofinancovat a hledat na ně prostředky. Od minulé vlády jsme převzali také vysoké úvěrové zajištění,“ uvedla Jana Vaňhová, hejtmanka Ústeckého kraje. Úvěrová smlouva byla uzavřena již v roce 2006. Takto získané prostředky jsou určeny na financování rekonstrukcí silnic a zdravotnických zařízení. „V současné době se zaměřujeme na dokončení a realizaci projektů s podporou strukturálních fondů EU,“ dodala Jana Vaňhová.

 

Poskytnuté dotace z EU zabezpečí, že se dluh v období 2012 a 2013 vrátí na úroveň let 2007 a 2008. Ve stejném duchu hovoří i předpoklad ratingové agentury Moody´s, která očekává, že s ohledem na současnou situaci se investiční výdaje kraje zvýší a dojde ke krátkodobému nárůstu rozpočtového schodku. „Věříme, že se cílevědomá fiskální politika kraje spolu s existujícími finančními rezervami zabezpečí, že jeho dluh zůstane pod kontrolou,“ hovoří zpráva Moody´s International.

 

Připravilo oddělení tiskových informací

odbor kanceláře hejtmana Ústeckého kraje

Velká Hradební 48, 400 02 Ústí nad Labem

tel. 475 657 726

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 27.11.2009 / 27.11.2009 | Účinnost do: 31.12.2009

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém