Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj slaví 100 let od vzniku ČSR. Chystá i „návrat v čase“

 
001
Putovní výstava, kde uvidíte převážně historické milníky vzniku Československé republiky na severu Čech, speciální fotokoutek s týmem v kostýmech a doplňky či velkolepé říjnové oslavy v Litoměřicích. Ústecký kraj přichystal na rok 2018 velké kalendárium akcí, které vzpomínají na události končící právě číslem osm v letopočtu. Celý tento kalendář najdete na webových stránkách 100vyroci.cz.
Tisková zpráva ze dne 21. května 2018
 

 
 

Putovní výstava zamíří na symbolických osmnáct míst v kraji. Kompletně ji připravil tým z Muzea města Ústí nad Labem s pomocí kolegů z dalších muzeí v kraji. „Výstava vznikala téměř tři měsíce. Jen v našem muzeu na ní dělalo zhruba sedm lidí, další desítky kolegů historiků nám pomáhaly hledat materiály právě z jejich okresů. Snažili jsme se společně vybrat opravdu jen to nejzajímavější z našeho regionu, co by nejlépe přiblížilo dobu, kdy první republika v naší oblasti vznikala. Zcela jinak totiž vše probíhalo v Praze a jinak u nás s tehdy ještě ve většině německým obyvatelstvem v příhraničí,“ popsal vznik výstavy na třiceti přenosných panelech ředitel ústeckého muzea Václav Houfek. Až do 3. června najdete výstavu v prostorách hlavního nádraží v Ústí nad Labem a poté v atriu Masarykovy nemocnice.

 

Kalendárium akcí zapojených do oslav tohoto významného výročí obsahuje už teď desítky míst, kam mohou obyvatelé vyrazit. „Seznam akcí je opravdu velmi dlouhý. Ať už jde ty, které se pořádají úspěšně každý rok, jako je například vzpomínka na Rumburskou vzpouru, která se uskuteční v nejbližších dnech nebo takové, které se konají právě u příležitosti tohoto data. Severočeská filharmonie v Teplicích letos v listopadu slaví neuvěřitelných 180 let,“ přiblížil kalendář oslav hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

 

Na osmnácti akcích v letošním roce můžete potkat také tematický fotokoutek. „Když jsme oslavy připravovali, snažili jsme se, aby si opravdu každý našel při vzpomínce to své. Z fotokoutku si odnesete fotografii v historických kostýmech a při říjnových oslavách vás vezmeme zpátky v čase, tak abyste si mohli vychutnat pokrmy v dobové kavárně, podívat se na sportovní zápasy v původních dresech i přivítat prezidenta Masaryka na koni,“ doplnila tisková mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

 

 
Zodpovídá: Ing. Lucie Dosedělová
Vytvořeno / změněno: 21.5.2018 / 21.5.2018

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém