Logo Ústeckého krajeÚstecký kraj (odkaz na titulní stránku) 

Ústecký kraj - Oficiální web


International

Vyhledávání

 


Cesta: Titulní stránka > Média

 

Ústecký kraj upřesňuje informace o souvislé odborné praxi žáků a studentů zdravotnických škol

 
logo ÚK
Ústecký kraj se ohrazuje vůči nepřesným a neúplným informacím uvedeným v článku o pracovní povinnosti a školní praxi žáků a studentů zdravotnické školy v mostecké nemocnici. Uvádíme na pravou míru informace, které platí pro všechny zdravotnické školy na území regionu a všechny nemocnice v rámci Krajské zdravotní, a. s.
Tisková zpráva ze dne 3. února 2021
 

 
 

Tisková zpráva reaguje na článek „Pracovní povinnost maskovaná jako školní praxe. V nemocnici v Mostě slouží studentky povinně a zadarmo“, který vyšel dne 2. února 2021 na webovém portále hlidacipes.org.

V polovině měsíce ledna 2021 musel Krizový štáb Ústeckého kraje řešit kritickou personální situaci v krajských nemocnicích, kdy v rámci vyhlášeného nouzového stavu vrcholila epidemiologická křivka v počtu hospitalizovaných pacientů s onemocněním COVID-19. Na základě podnětu krajského koordinátora intenzivní péče se ve spolupráci s odborem zdravotnictví a odborem školství, mládeže a tělovýchovy Krajského úřadu Ústeckého kraje hledalo řešení nastalé situace.

V této záležitosti byli osloveni všichni ředitelé zdravotnických škol, krajských příspěvkových organizací, k nalezení společného řešení. Shoda panovala na tom, že pokud je nutná pomoc žáků a studentů zdravotnických oborů v krajských nemocnicích, lze přesunout souvislou odbornou praxi žáků 3. ročníků středních zdravotnických škol a studentů 1. ročníků vyšších odborných škol, kterou standardně vykonávají v jarních a letních měsících, na měsíc leden a únor.

Není pravdou, že budou muset tuto praxi opakovat. V jarních a letních měsících se již budou věnovat pouze školní výuce. Odborná praxe žáků a studentů je vždy součástí učebního plánu vzdělávacích oborů zdravotnických škol a její splnění je nezbytnou podmínkou pro postup do vyššího ročníku. Ani v přechozích letech nebyla nikdy finančně honorována.

Oproti tomu zmíněná pracovní povinnost se týkala v uplynulém období žáků posledních ročníků, tedy těch, kdo mají v letošním kalendářním roce maturovat. Z pohledu Ústeckého kraje je velmi nežádoucí tyto žáky znovu povolávat na pracovní povinnost, protože se musí připravovat na důležitou zkoušku a již v kalendářním roce 2020 o velkou část výuky přišli. Podobně řeší tuto situaci i ostatní kraje České republiky, až na výjimky, kde je skutečně znovu vydána pro žáky pracovní povinnost. Toto řešení však vzhledem k výše uvedenému nepovažujeme za nejlepší možné.

Ústecký kraj plně stojí za tímto nalezeným řešením a velmi děkuje všem ředitelům zdravotnických škol, vedení krajských nemocnic, jejich pracovníkům a všem žákům a studentům, kterých se rozhodnutí týká, za odváděnou práci. Je třeba brát v potaz situaci z celkového pohledu, kdy nalezené řešení umožní záchranu lidských životů. Určitým benefitem pro žáky a studenty je pak očkování, které díky této praxi mohou podstoupit již v této fázi mezi prvními.

Ústecký kraj si práce, nasazení a vstřícnosti hledat společná řešení v krizové situaci nesmírně váží. Zájem Ústeckého kraje a krajských nemocnic je skutečně zachování nezbytné zdravotní péče pro občany kraje, aby nedocházelo ke zbytečným úmrtím. Zároveň se maximálně všichni snaží zachovat vysoký standard vzdělávání na zdravotnických školách.

Kontakt: omk@kr-ustecky.cz

 
Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 3.2.2021 / 3.2.2021

 

Zobrazit vyhledávací formulář »


 

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém