Orientační nabídka


 

Ústecký kraj zahájil předvánoční období

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
web
Pod záštitou hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka a litoměřického biskupa Jana Baxanta proběhl v neděli v překrásných a do posledního místa zaplněných prostorách opatského chrámu Nanebevzetí Panny Marie v Oseku již třetí Adventní koncert Ústeckého kraje, kterého se zúčastnili obyvatelé regionu a významné osobnosti veřejného života. Čtyřtýdenní období předcházející vánočním svátkům zahájil Oldřich Bubeníček také zapálením svíce na adventním věnci.
Tisková zpráva ze dne 28. listopadu 2016
 

 
 

 „Podle výkladu představuje první svíce na adventním věnci tak zvanou svíci proroků, advent sám o sobě je pak překládán jako příchod. Rozhodně si netroufám pronášet žádné předpovědi, věřím však, že stejně jako zapálení svící na adventním věnci znamená začátek liturgického roku, je pro náš kraj letošní předvánoční období nejen začátkem nové spolupráce, ale především pokračováním všeho prospěšného, co už bylo zahájeno. Všem obyvatelům Ústeckého kraje přeji klidné přípravy na nadcházející vánoční svátky,“ řekl hejtman Oldřich Bubeníček.

Předvánoční atmosféru kulturních a společenských akcí otevřel v Oseku hudební soubor Collegium hortensis pod uměleckým vedením dirigenta souboru Jana Zástěry. „Advent je časem zklidnění a zamyšlení, což nám poskytuje i nádherná duchovní hudba,“ přivítala na úvod koncertu přítomné hosty krajská radní Jitka Sachetová, která spolu s Janem Baxantem popřála všem posluchačům nevšední zážitek. A ten také návštěvníci Adventního koncertu na závěr odměnili dlouhým potleskem ve stoje. Prvním adventním podvečerem zněla kombinace kvalitních skladeb regionálních autorů i klasické perly sborového a orchestrálního repertoáru. Vedle známých skladeb W. A. Mozarta, J. S. Bacha nebo G. F. Händela byla na programu také celá řada výjimečných hudebních kusů, jež vznikly pod Krušnými horami. Jedná se o několik částí z působivého oratoria Saul, které zkomponoval mnich oseckého kláštera Jakob Trautzl. Jako první po dvou staletích slyšeli návštěvníci jeho adventní skladbu Rorate coeli, která strávila zapomenuta v klášterním archivu. Program zpestřila stejně stará kompozice Josefa Matyáše Wolframa, teplického starosty, jehož opery ve své době uchvacovaly Evropu. Nechybělo představení soudobých skladatelů. Sbormistr Collegia hortensis Matouš Pavlis pro koncert připravil premiéru své nové kantáty, umělecký vedoucí a dirigent souboru Jan Zástěra zase uvedl své skladby zkomponované pro Vatikán.


web
 Oldřich Bubeníček zapálil první svíci na adventním věnci, který vytvořili studenti Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse v Děčíně, betlém v pozadí je prací studentů hamerské školy.

web
Advent v Oseku zahájil hudební soubor Collegium hortensis pod uměleckým vedením dirigenta souboru Jana Zástěry


web
Úvodní slovo krajské radní Jitky Sachetové ...

web
... a litoměřického biskupa Jana Baxanta

web
Adventního koncertu se zúčastnili spolu s obyvateli regionu také významné osobnosti veřejného života.

web
Sólistka Bronislava Smržová a dirigentem Janem Zástěrou


  


 

 


 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 28.11.2016 / 28.11.2016 | Zveřejnit od-do: 28.11.2016-28.12.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém