Orientační nabídka


 

Ústecký kraj zasílá do měst a obcí „MANUÁL“ proti sociálním nepokojům

logo ÚK
Celkem 354 měst a obcí v Ústecký kraj obdrží v těchto dnech nový „manuál“ proti sociálním nepokojům. Cílem manuálu je poskytnout přehlednou a srozumitelnou formou návod jak postupovat nejenom v konkrétních rizikových situací spojených se sociálními nepokoji, ale také jak řešit některé problémy spojené se sociálně vyloučenými lokalitami. Padesátistránková brožura vychází z konkrétních příkladů ověřených v praxi.
 

 
 

Vulgarita, agrese, nepořádek a hluk a další negativní projevy života v lokalitách, kde žije větší množství sociálně vyloučených osob. Zvyšující se trestná činnost, především krádeže kovů, drobné i větší krádeže - a následně špatná vymahatelnost práva v těchto případech. Kritika nevyváženosti sociálních podpor a sociální práce. To vše jsou podle nového manuálu Ústeckého kraje neklamné znaky vedoucí k hrozbě sociálních konfliktů.

Manuál pro starosty obcí ohrožených sociálními nepokoji je rozdělen do devíti kapitol. Uživatelé zde například naleznou rady, jak rozpoznat možné ohrožení obce sociálními nepokoji, jak postupovat při spolupráci se státní správou nebo jaké možnosti lze využít v oblastech prevence a represe. Závěrečnou část dokumentu o 42 stranách tvoří bohatá příloha, kde je možné nalézt například vzor exekučního příkazu, vyhlášku o regulaci výherních hracích automatů, podmínky azylového bydlení nebo modelový plán preventisty městské policie. Jde o „živý“ dokument, který bude průběžně aktualizován a rozšiřován.

Na situaci v Ústeckém kraji mají podle bezpečnostní analýzy vliv zejména sociálně vyloučených lokalit, kde se soustřeďují rodiny plně závislé na státní sociální podpoře. Současně se stupňuje sociální napětí mezi sociálně vyloučenými osobami a ostatní populací. Ta z velké části vnímá osoby z vyloučených lokalit jako osoby čerpající různé sociální dávky, aniž by kdy samy přispěly do sociálního systému. Napětí vzrůstá postupně tak, jak dopadají důsledky ekonomické krize na obyvatele (ztráta zaměstnání nezaměstnanost, zdražování energií, potravin apod.). Nelze tedy v budoucnu vyloučit obdobný socioekonomický a socio-demografický vývoj jako ve Šluknovském výběžku, a to včetně nepokojů, i na dalším území kraje (zejm. v okresech Most a Chomutov).

 

 
Zodpovídá: Mgr. Magdalena Hanáčková
Vytvořeno / změněno: 16.11.2012 / 16.11.2012
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 02 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém