Orientační nabídka

V Chorvatsku odstartovalo mistrovství světa dorostu v požárním sportu. První českou medaili vybojoval Adam Šíp z SDH Duchcov

Ve dnech 9. až 15. srpna se v Chorvatsku ve městě Čakovec koná mistrovství světa dorostu v požárním sportu. Soutěž samotná začala ve středu 11. srpna disciplínou Výstup na cvičnou věž. Česká výprava v ní vybojovala první, stříbrnou medaili zásluhou Adama Šípa z SDH Duchcov.
Tisková zpráva ze dne 13. srpna 2021
MS Čakovec v požárním sportu dorostu

První den šampionátu závodníci poměřují síly ve výstupu na cvičnou věž. Úkolem soutěžícího je co nejrychleji odstartovat, doběhnout k věži, a za pomoci hákového žebříku vyšplhat do vyšších podlaží. V individuálních disciplínách je soutěž dorostu rozdělena do věkových kategorií: mladší (13-14 let), střední (15-16 let) a starší (17-18 let). Jednotlivé individuální výsledky se následně propisují do celkového součtu celého týmu.

Výběr českých dorostenek v první disciplíně skončil v součtu výkonů na 3. místě za týmy z Ruska a Běloruska. Pod hranicí osmi vteřin do prvního podlaží cvičné věže vylezly Lucie Ledvinová (starší dorost, čas 7,89s) a Tereza Chovancová (střední dorost, čas 7,92s). V mladším dorostu byla nejlepší českou závodnicí Veronika Fricová (8,94s).

Dorostenci si vedli o něco lépe, do finálového rozběhu se ze třetího místa dostal český reprezentant Adam Šíp, který si v základních rozbězích zapsal čas 7,47s. Ve finálovém rozběhu překonal ještě o jednoho soupeře více, do cíle se dostal druhý, a stal se tak vicemistrem světa ve své kategorii. V mladším dorostu byl nejúspěšnějším závodníkem Martin Šulc (7,88s) a ve starším dorostu Petr Loukota (11,35s). Dorostenci rovněž se v souboji družstev umístili rovněž třetí, také za výběry Běloruska a Ruska.

Na mistrovství světa startují závodníci z Běloruska, Bulharska, České republiky, Estonska, Chorvatska, Indie, Lotyšska, Slovenska a Ruska. Síly změří v celkem čtyř disciplínách – individuálních (výstup na cvičnou věž a běh na 100 metrů s překážkami) i týmových (štafeta 4x100 metrů a požární útok). Umístění v jednotlivých disciplínách na konci mistrovství rozhodne o celkových vítězích.

Ondřej Vojta
tiskové oddělení SH ČMS
Římská 45, 121 07 Praha 2
Email:
vojta@dh.cz
Tel: 736 726 061

Česká výprava vybojovala první, stříbrnou medaili zásluhou Adama Šípa z SDH Duchcov

Zodpovídá: Ing. Martin Volf
Vytvořeno / změněno: 13.8.2021 / 13.8.2021