Orientační nabídka


 

V Děčíně se sešli experti na duální odborné vzdělávání

K dnešnímu datu mimo interval pro zveřejnění na webu.
web
Problematika duálního odborného vzdělávání na vyšších odborných školách v tuzemsku a na profesních akademiích v sousedním Německu byla stěžejním tématem pracovní skupiny, jejíž účastníci se sešli v prostorách Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy strojní, stavební a dopravní v Děčíně, jež je příspěvkovou organizací Ústeckého kraje. Na jednání se vedle zástupců kraje sešli pracovníci německého velvyslanectví, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, zástupci vysokých škol i zaměstnavatelů z obou stran hranice, stejně jako zástupci profesních organizací obou zemí.
Tisková zpráva ze dne 15. listopadu 2016
 

 
 

„Prvního setkání expertů jsme se zúčastnili v červnu letošního roku na německém velvyslanectví v Praze, v září pak na stejném místě proběhlo jednání pracovní skupiny složené ze zástupců obou stran,“ vysvětlila k dané záležitosti vedoucí odboru školství, mládeže a tělovýchovy krajského úřadu Dagmar Waicová, která se spolu se svými kolegy z odboru aktivně zapojila do programu jednání pracovní skupiny. „Našim cílem je zajištění odborných pracovníků na obou stranách hranic,“ vysvětlila na úvod schůzky vedoucí hospodářského oddělení Velvyslanectví Spolkové republiky Německo Rebecca Kašēns. Výsledkem všech jednání bude v příštím roce rozhodnutí o založení společného mezinárodního studia, nebo společné školy. Jak dodala, vzájemná výměna zkušeností o systému odborného vzdělávání je součástí „Strategického dialogu“, který v červenci loňského roku dohodla Česká republika s Německem. Jak na setkání také zaznělo, zástupci firem v obou zemích se obávají o svůj další růst právě s ohledem na nedostatek odborných pracovníků. V tuzemsku navíc zaměstnavatelé pociťují nedostatečný podíl praxe v odborném vzdělávání.

Účastníci setkání, které v Děčíně přivítala ředitelka hostující školy Jana Vacková, měli možnost po krátké prohlídce školy srovnávat diskutovaný vzdělávací systém v obou sousedících zemích. Velmi zevrubné informace zazněly o činnosti Vyšší odborné školy Děčín i Berufsakademie Sachsen (profesní akademie Sasko), kterou prezentovali Jana Vacková a Andreas Bühn, pedagog ze saské profesní akademie. V rámci programu se zástupci zaměstnavatelů podělili o své zkušenosti, nechyběly ani možnosti a příklady spolupráce firem a škol, nechyběly ani prezentace z pohledu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Ústeckého kraje jako zřizovatele škol.

V závěru listopadu proběhne v prostorách Kontaktní kanceláře Svobodného státu Sasko zasedání česko-německé pracovní skupiny s tématem „Role firem v odborném vzdělávání“.



web

 Činnost VOŠ a SPŠ strojní, stavební a dopravní představila ředitelka Jana Vacková

web

Zástupci německého velvyslanectví v čele s vedoucí hospodářského oddělení Rebeccou Kašēns

web
Dagmar Waicová (uprostřed) v rozhovoru s Janou Vackovou a vedoucím oddělení organizací a koncepcí odboru školství, mládeže a tělovýchovy Ústeckého kraje Romanem Kovářem

web
Členové pracovní skupiny při prohlídce děčínské školy u jedné z učebních pomůcek

 

 

web
Ředitelka školy osobně kontroluje práci studentů

 

web

Odborné konference v oblasti železničního stavitelství, které vyučuje děčínská VOŠ jako jediná v republice, pořádají v Děčíně každoročně už 15 let

 

 


 
Zodpovídá: Ing. Marie Logrová
Vytvořeno / změněno: 15.11.2016 / 15.11.2016 | Zveřejnit od-do: 15.11.2016-15.12.2016
 

 

Kontakt

Ústecký kraj
Velká Hradební 3118/48
400 01 Ústí nad Labem
tel.: +420 475 657 111
e-podatelna: epodatelna@kr-ustecky.cz
IČ: 70892156
DIČ: CZ70892156, je plátce DPH
Datová schránka: t9zbsva

Podrobný kontakt


Informace v patě

Nyní jste v módu "Bez grafiky". Přepnutím do grafického módu zobrazíte standardní verzi webu.

web & design , redakční systém